Zbudowano urokliwy zakątek z grządkami

Gminne Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach – we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury, Fundacją Transformacją oraz Łukaszem Nowackim, nauczycielem permakultury, został zrealizowało projekt: „Kultura Blisko Ziemi – ogród”.

Wspólnie z młodzieżą ze szkoły podstawowej im. Wł. Rdzanowskiego w Radziejowicach zbudowaliśmy zakątek odosobnienia i relaksu otoczony grządkami roślin owocowych. Trzeba sobie tylko wyobrazić jak zasadzone przez nas sztobry wierzbowe otulają go tworząc tunel i jak wspaniale będzie pachnieć i smakować wizyta w ogródku. To już w przyszłym roku. Teraz trzeba tylko poczekać, aż wszystko pięknie urośnie, a potem korzystać z uroków zieleni, bliskości natury, owocowego ogródka stworzonego z naturalnych materiałów potencjalnie niepotrzebnych nikomu odzyskanych od lokalnych rolników i ludzi dobrej woli… – poinformowała dyrektor CK „powozownia w Radziejowicach aria Doleżyczek.

Do budowy ogrodu zostały użyte takie materiały jak: zrębki z drzew liściastych, otoczaków z pobliskiego gospodarstwa rolnego, tektury z pobliskiego magazynu, kompostu ze starych kompostowników pozyskanego od jednej przemiłej pani z Bud Zosinych, która podzieliła się również opałem, przeznaczonego na zorganizowanie dla młodzieży ogniska z pieczeniem kiełbaskami. Nie zabrakło również ciepłego posiłku gotowanego w kociołku węgierskim, jabłek pieczonych w popiele i gorącej herbaty z sokiem malinowym.

Uczestnicy tej akcji dowiedzieli się, jak zadbać o zrównoważony rozwój naszej planety, jak wykorzystać dostępne powszechnie materiały do powtórnego użytku, by zbudować z nich samowystarczalny ogród, jak tworzyć wartościowy kompost i do czego go używać. To była dla młodzieży praktyczna lekcja ekologii, a wiedzę na ten temat zdobywali w działaniu.

Dziękujemy młodzieży wraz z ich nauczycielką Wiolettą Czubą ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach za ich gotowość do działania, chęć do zgłębienia wiedzy na temat dbania o przyszłość naszej planety. Dziękujemy również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, to było coś wyjątkowego móc pracować wspólnie tworząc coś z niczego… – powiedziała dyrektor Daria Doleżyczek.

CKP

By nk