Zamknij
,
Od blisko roku prezentujemy naszym czytelnikom, jak kolejne piętra budynku mieszkalnego przy zbiegu ulic – 1Maja i Okrzei zasłaniają mural „Solidarności”. Jeszcze do niedawna był to największy w Polsce obraz – mural, symbolizujący hołd dla robotnic strajkujących przeciwko byłemu systemowi. W tym tygodniu przysłoniły go ostatnie cegły… Pozostały tylko wspomnienia i nasze redakcyjne zdjęcia…
,
W niedzielne popołudnie, 13 kwietnia, na żyrardowskim cmentarzu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Mieszkańcy Żyrardowa, przedstawiciele lokalnych władz, służby mundurowe oraz młodzież szkolna zgromadzili się przy kamieniu pamięci poświęconym żołnierzom związanym z Żyrardowem i Rudą Guzowską, zamordowanym przez NKWD wiosną 1940 roku.
,
Jak co roku, tydzień przed Wielkanocą, ulicami Żyrardowa przeszła Droga Krzyżowa
1
,
Wiosna powoli budzi się do życia, a w Żyrardowie czuć już atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W piątek, 4 kwietnia, Plac Jana Pawła II zamienił się w barwną krainę  – wszystko za sprawą Festiwalu Pisanek.
,
W środę, 2 kwietnia w Bibliotece Pedagogicznej w Żyrardowie odbyła się II konferencja „Spektrum Autyzmu w codzienności szkolnej i domowej”.
,
Na palcach jednej ręki można policzyć ilość kiosków pozostałych na terenie Żyrardowa, jednym z nich jest ten przy ulicy Filipa de Girarda, prowadzony przez państwa Kormanów. To miejsce pełni nie tylko rolę punktu handlowego, pocztowego i loteryjnego, ale także jest prawdziwym „tyglem” osiedlowego życia towarzyskiego. W tym niewielkim, skromnym kiosku, każdy dzień to nowa historia – zdarzyły się też prawdziwe cuda. Warto wspomnieć, że to właśnie tu, 22 marca, jeden z klientów trafił „szóstkę” w Lotto i wygrał milion, a w ubiegłym roku padła tu nagroda w wysokości 500 tysięcy złotych w zdrapce.
,
Meldunek wciąż obowiązuje, ale wiele osób o nim zapomina… Przykładem jest Żyrardów, gdzie zameldowanych jest niewiele ponad 35 tysięcy osób, a w mieście przebywa ich o około osiem tysięcy więcej, w tym połowa nigdzie nie zarejestrowanych obcokrajowców. To ma się zmienić. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kar dla tych, którzy tego obowiązku nie dopełnią. Przy skutecznych sankcjach meldunkowych Żyrardów wróciłby do pozycji miasta, gdzie zamieszkuje ponad 40 tysięcy żyrardowian.
,
Ryk silników, zapach benzyny i ponad 200 motocyklistów sunących w barwnej paradzie przez Żyrardów – tak właśnie powitaliśmy wiosnę z Jeźdźcami Dakoty! To było widowisko, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców – ulice miasta wypełniły się błyszczącymi maszynami, a przechodnie z entuzjazmem pozdrawiali przejeżdżających pasjonatów motocyklowej jazdy.
,
W miniony czwartek ekipa TVP i programu „Ludzie z Mazowsza” z dziennikarzem Pawłem Pochwałą odwiedziła Żyrardów. Tym razem swoją uwagę skupili na Redakcji „Życie Żyrardowa”, gdzie realizowano ten znany program. W trakcie nagrań odbyła się także dziennikarska, rowerowa wędrówka po historycznej części Żyrardowa, śladami naszych publikacji, a także 74-letniej historii najstarszego pisma na Mazowszu – „Życia Żyrardowa”.
,
W miniony czwartek Redakcję „Życie Żyrardowa” wraz z ekipa TVP odwiedził dziennikarz telewizyjny Paweł Pochwała realizujący i prowadzący autorski programu „Ludzie z Mazowsza”. W jego telewizyjnych prezentacjach, już od kilku lat poznajemy ludzi zwyczajnych i niezwyczajnych mieszkańców regionu. Teraz będzie ktoś z Żyrardowa…
,
Żyrardowianie z radością powitali wiosnę! Już od rana widać było, że mieszkańcy z utęsknieniem czekali na cieplejsze dni. Seniorzy, dzieci i młodzież, w towarzystwie prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, wyruszyli na wiosenny spacer po parku Dittricha w kierunku rzeki, by wspólnie pożegnać zimę.
,
Z Mariuszem Adamczykiem – z nowym Prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Żyrardowie, umówiliśmy się na rozmowę po 100 dniach pracy na tym stanowisku. Spotkaliśmy się w minionym tygodniu i w dwóch kolejnych wydaniach „ŻŻ” przedstawimy najważniejsze tematy i problemy związane z funkcjonowaniem tej samorządowej spółki.
1
,
Rozmowa z Krzysztofem Waśkowskim – żyrardowskim radnym, Przewodniczącym Komisji Oświaty Rady Miasta Żyrardowa i członkiem samorządowej Komisji Bezpieczeństwa i Ładu Publicznego.
,
Anna Miller, żyrardowianka z sentymentalnym przywiązaniem do swojego miasta, przez całe życie była otoczona jego niepowtarzalnym układem urbanistycznym i architekturą. Jako mała dziewczynka przemierzała ulice, podziwiając detale budynków, a dziś, jako architektka, ma możliwość wpływania na przestrzeń, która towarzyszyła jej w dzieciństwie. Jej pracownia architektoniczna, zlokalizowana w sercu Żyrardowa, stała się narzędziem do realizowania projektów, które zmieniają nasze miasto. Przez lata miała okazję pracować nad ważnymi inwestycjami, jak remont Muzeum Mazowsza Zachodniego czy przebudowa terenów wokół szkół SP2 i SP3. Dla Anny, te projekty to nie tylko praca – to sposób na zachowanie pamięci o dawnym Żyrardowie, a zarazem stworzenie przestrzeni, która będzie służyć kolejnym pokoleniom.
,
Strefy płatnego parkowania w Żyrardowie to temat, który od kilku lat jest przedmiotem obrad komisji gospodarki komunalnej. Wydaje się, że uruchomienie pierwszych parkometrów jest coraz bliżej – przygotowano już projekt uchwały, w którym wyznaczono strefę oraz regulamin określający m.in. wysokość opłat. Całkiem prawdopodobne jest, że płatne strefy parkowania zaczną funkcjonować w sezonie letnim, na przełomie czerwca i lipca. Projekt uchwały spotkał się jednak z dużym niezadowoleniem, zwłaszcza ze strony handlujących na Żyrardowskim Targowisku. W tej sprawie w piątek, 7 marca, ponownie obradowała Komisja Gospodarki Komunalnej, jednak nie udało się wypracować rozwiązania satysfakcjonującego zarówno miasto, jak i kupców.