Mieszkańcy gminy Wiskitki zawsze z wielkim dostojeństwem i powagą obchodzili Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada. Jednak tegoroczne uroczystości z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności miały charakter zupełnie wyjątkowym i zostaną zapisane w historii jako te niepowtarzalne.

Odbywały się one w rocznicę 800 – lecia powstania miejscowości. Są to pierwsze obchody w Mieście Wiskitki, które – po ponad 150 latach odzyskały prawa miejskie.

Tegoroczną, historyczną pamiątką po obchodach 103-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę będzie Pomnik ku czci Powstańców Styczniowych, który dzisiaj – 11 listopada 2021 roku został odsłonięty w centrum Wiskitek.

Na Placu Wolności w Wiskitkach zebrali się mieszkańcy, poczty sztandarowe instytucji, szkół i OSP, orkiestra OSP w Wiskitkach, harcerze oraz przedstawiciele samorządu z Burmistrzem Miasta i Gminy Wiskitki – Rafałem Miturą i przewodniczącym Rady Pawłem Dziemiańczykiem oraz radnymi.

Po wciągnięciu flagi narodowej na maszt burmistrz Rafał Mitura przypomniał o wielkim patriotyźmie Polaków i o Niepodleglości okupionej krwią Polaków, również i Powstańców Styczniowych. To tym ostatnim – pochodzącym w dawnych Wiskitek – w czwartek 11 listopada 2021 roku został postawiony pomnik w centrum Wiskitek. Jego autorem jest żyrardowianin, profesor Artur Krajewski, który jak się okazuje ma wiskickie korzenie.

Pomnik został odsłonięty przez: burmistrza Rafala Miturę, przewodniczącego Pawła Dziemiańczyka, Michała Orlińskiego reprezentujący ministra Macieja Małeckiego, a także przez prof. Artura Krajewskiego i ks. dziekana Witolda Okrasę.

Na pomniku znalazły się nazwiska powstańców, dzieki wnikliwym poszukiwaniom naszego redakcyjnego historyka – Bogdana Jagiełły…

O wydarzeniach związanych z 103 rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę napiszemy w najbliższym wydaniu „Życie Żyrardowa”.

By nk