Już od kilkunastu lat – w dniu 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych,  z inicjatywy Muzeum Lwowa i Kresów w Kuklówce Radziejowickiej i Gminy Radziejowice, są organizowane gminne uroczystości patriotyczne. Już tradycyjnie w tym dniu, przy Kapliczce Łagierników jest oddawany hołd bohaterom narodowym, żołnierzom antykomunistycznego podziemia – tym, którzy nie złożyli broni widząc, że nie o taką wolną Polskę walczyli i poświęcali swoje życie – oni i pokolenia polskich patriotów.

Gmina Radziejowice świętowała jako pierwsza w naszym regionie. W piątek 1 marca – już po godzinie dziesiątej rano – przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radziejowice i młodzież i ich wychowawcy oddali hołd żołnierzom niezłomnym, którzy walczyli i z bronią w ręku umierali, aby przyszłe pokolenia mogły żyć wolnej Polsce.

Gospodarzami uroczystości była dyrektor Muzeum Aleksandra Biniszewska i prezes Fundacji Bogdan Biniszewski oraz Wójt Gminy Radziejowice Urszula Ciężka.

Niezwykła jest historia figurki znajdującej się w kapliczce, pod którą co roku są składane kwiaty ku czci żołnierzy wyklętych. Postać Jezusa Łagiernika została wyrzeźbiona z syberyjskich drzewa przez zesłańca do katorżniczej pracy na Syberię. Kiedy przyszedł kres niewolniczej pracy – kapitan Wojska Polskiego wracając z zesłania do Polski, zabrał z sobą figurkę, która stała się symbolem Stowarzyszenia Żołnierzy Łagierników. Przed kilkunastoma laty została ona została przekazana Aleksandrze i Bogdanowi Biniszewskich.

Więcej w najbliższym wydaniu „ŻŻ”

By tadeusz