Powierzchnia 1500 m2 – 28 lokali – wyremontowane i wyposażone w trzy miesiące. Brzmi niemożliwie, a jednak się udało! Realizatorem tego zadania jest Fundacja im. Św. Michała Archanioła, która dzisiaj oficjalnie otworzyła Społeczną Agencję Najmu, a jutro klucze do nowych mieszkań odbiorą szczęśliwi lokatorzy. Mieszkania w budynku przy ulicy Waryńskiego 1 powstały w ramach pilotażowego programu „Wzajemnie potrzebni” dofinansowanego ze środków budżetu Państwa. Na ten cel fundacja pozyskała niemal 4 mln złotych. Taki projekt pilotażowy realizowało 5 miast w Polsce – w tym Żyrardów.

W oficjalnym otwarciu udział wzięli m.in: Magdalena Ruszkowska-Cieśla z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski i jego zastępca Adam Lemiesz, przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos.

Realizację programu podsumowały: Kinga Siudek i Sylwia Matejek-Gnacińska z Fundacji Św. Michała Archanioła.

Budynek przy ulicy Waryńskiego 1, powstał ponad 60 lat temu, a w historyczną pamięć żyrardowian jest wpisany jako ten, gdzie znajdowało się Liceum Medyczne z internatem. Od kilkunastu lat właścicielem budynku jest Miasto Żyrardów, które zakupiło go od samorządu Mazowsza. W obiekcie znalazły się pomieszczenia dla jednostek oświatowych, klubów i stowarzyszeń. Do niedawna było tam około 50 kilkunastometrowych klitek hotelowych – archaicznych i zniszczonych. Dzisiaj w tym miejscu jest 28 pełnowartościowych lokali.

By ZB