Młodzi poznali bolesne momenty polskiej historii

W poniedziałek, 6 marca w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie odbył się finał Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, którego organizatorem był wiceminister Maciej Małecki. Najpierw ponad 30 uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu żyrardowskiego zmierzyło się z częścią pisemną testu, a następnie najlepsza szóstka zakwalifikowała się do części ustnej. Najlepsi okazali się reprezentanci „Czerwoniaka” LO im. S. Żeromskiego, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca.

Celem konkursu było przypomnienie młodzieży pięknej, ale bardzo tragicznej historii bohaterów wojny o niepodległość, bohaterów polskiego państwa podziemnego, bojowników Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich i zwykłych cywilnych mieszkańców naszej ojczyzny, którzy stanęli w obronie Polski najpierw przeciwko okupantowi niemieckiemu, a potem rosyjskiemu.

Finalnie liderami tej rywalizacji byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, przygotowani przez historyka Sławomira Maszewskiego. Zwycięzcą konkursu został Jakub Anczewski, który uzyskał największą liczbę punktów. Tuż za nim na podium uplasowali się: Dawid Libera i Mateusz Wąsiewski – wszyscy z LO im S. Żeromskiego.

By ZB