Szkoła Podstawowa nr 6 w Żyrardowie ma powód do dumy. W największym plebiscycie edukacyjnym w Polsce prowadzonym przez magazyn Polska Times tytuł nauczyciela roku w powiecie żyrardowskich otrzymała nauczycielka matematyki jednocześnie pełniąca funkcję wicedyrektora „Szóstki” – Iwona Łowicka. 

Nauczycielem Roku klas IV-VIII w powiecie żyrardowskim została nauczycielka matematyki i wicedyrektor szkoły Iwona Łowicka, która w smsowym głosowaniu otrzymała, aż 260 głosów od swoich uczniów. Taki wynik to dowód na to, że matematyka wcale nie jest taka zła, wystarczy trafić na dobrego nauczyciela pełnego pasji i otwartego na innowacje pedagogiczne – taka jest pani Iwona. 

Iwona Łowicka to pasjonatka matematyki, która nauczycielem jest od 30 lat. Już w 7 klasie szkoły podstawowej wiedziała, że w przyszłości chce zostać nauczycielem, a nawet pomagała słabszym koleżankom i kolegom z klasy. Do dzisiaj kieruje się słowami „Jeśli nie kochasz tego, co robisz, nie będziesz tego robić z wielkim przekonaniem lub pasją” (cyt. Mia Hamm) . To dzięki jej pasji do nauczania w szkole króluje matematyka, ona sama uważa, że każdy może się jej nauczyć, a rolą nauczyciela jest widzieć w uczniu człowieka, nie zniechęcać go, wyłapywać talenty i indywidualnie podchodzić do tych, którzy z daną dziedziną mają problemy. 

– Stosuję aktywizujące metody nauczania: pracę uczniów w grupach, różnicujące stopień trudności zadań. Zwracam uwagę na aktywność i dyscyplinę uczniów na lekcji. Rozwijam umiejętność logicznego rozumowania i wnioskowania. Dziękuję za nominację i głosy na moją osobę, to dla mnie bardzo miłe wyróżnienie…– powiedziała Iwona Łowicka. 

Pani Iwona ma na swoim koncie wiele szkoleń i osiągnięć, często bierze też udział w różnych projektach. Opracowała autorski program do zajęć wyrównawczych pt. „Polubić matematykę” i bierze udział w Ogólnopolskim Dniu Matematyki organizowanym przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. 

Jak sama przyznaje z dumą i radością patrzy na uczniów, którzy pod jej skrzydłami osiągają sukcesy w konkursach. Wśród jej uczniów są trzy osoby, które otrzymały stypendium z Mazowieckiego Programu Stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka. 

W plebiscycie Polska Times nagrodzeni zostali najbardziej charyzmatyczni i kreatywni nauczycieli. Tacy, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji, cieszą się autorytetem i sympatią zarówno uczniów, jak i ich rodziców. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Żyrardowie odebrała pamiątkowy dyplom i medal. 

Zuzanna Bożek

Ranking konkursu Nauczyciel klas IV-VIII Roku 2022  w Powiecie Żyrardowskim – (pierwsza trojka):

1. Iwona Łowicka – 260 głosów

2. Katarzyna Borgulska – 221 głosów

3. Zofia Suchojad – 188 głosów

By ZB