Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Problem dotyczy aż 32 proc. najmłodszych w wieku 7-9 lat. Skalę widać również lokalnie. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej są narażeni uczniowie z województwa mazowieckiego. W profilaktyce i leczeniu dużą rolę odgrywa ruch, dlatego sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest dofinansowanie budowy lub remontu boisk, sal gimnastycznych czy hal sportowych.

3,2 mln zł na inwestycje sportowe

W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2023” sejmik województwa przeznaczył 3,2 mln zł na budowę lub modernizację bazy sportowej w subregionie żyrardowskim. Dofinansowanie obejmie 14 inwestycji.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, program „Mazowsze dla sportu” daje samorządom duże możliwości. Każda gmina ma inne potrzeby inwestycyjne. Jesteśmy tego świadomi. Dlatego tworząc ten program, nie ograniczaliśmy naszego wsparcia do konkretnego typu działań. W rezultacie samorządy mogą zrealizować najpilniejsze projekty i przeznaczyć dofinansowanie na wybudowanie zupełnie nowych obiektów sportowych albo tchnąć nowe życie w istniejące boiska czy hale sportowe.

Program prosty i przystępny

To już szósta edycja programu, a zainteresowanie dofinansowaniem nie słabnie. Tylko w ubiegłym roku dzięki wsparciu Sejmiku Województwa Mazowieckiego udało się zrealizować prawie 200 inwestycji, co podkreśla wiceprzewodniczący sejmiku województwa Mirosław Adam Orliński. – W całym regionie przybędzie miejsc, w których będzie można zadbać o kondycję i zdrowie. W tym roku przekazaliśmy samorządom lokalnym aż 50 mln zł. Dzięki temu na całym Mazowszu będzie prowadzonych aż 219 projektów sportowych.

Atrakcyjne lekcje WF-u

Prace będą prowadzone m.in. na boiskach gimnastycznych. To dobra wiadomość szczególnie dla uczniów, którzy korzystają z nich każdego dnia w ramach lekcji wychowania fizycznego czy treningów. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza powstanie boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół im. W. Witosa w Jasieńcu. Prace obejmą też sale gimnastyczne szkół podstawowych w Młodzieszynie i Błędowie. – Radni województwa mazowieckiego będą nadal wspierać lokalne społeczności w tym zakresie. Chcemy, aby mieszkańcy korzystali z atrakcyjnych obiektów i mogli rozwijać talenty sportowe – zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa Marcin Podsędek.

Lepsza baza sportowa

Dotacje objęły obiekty ogólnodostępne, zwłaszcza te, które umożliwiają uprawianie sportu oraz rekreację i integrację lokalnych społeczności. Modernizację przejdą korty tenisowe w Teresinie oraz oświetlenie gminnego boiska trawiastego w Belsku Dużym. Skorzystają też fani skateparków i pumptracków – takie inwestycje będą realizowane w Nowej Suchej i Warce. Przebudowane zostanie także boisko wielofunkcyjne przy ul. Waryńskiego 1 w Żyrardowie. Z kolei w Radziwiłłowie powstanie strefa aktywności fizycznej, a w Nowym Drzewiczu plac sportowo-rekreacyjny. Pełną listę dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie internetowej mazovia.pl.

Widoczne efekty

Program już przynosi wymierne efekty w postaci lepszego dostępu do różnego rodzaju rekreacji i nowoczesnej infrastruktury nie tylko w miastach, lecz także na terenach wiejskich. Przekazane środki pomogły samorządom stworzyć całkiem nowe obiekty i poprawić warunki w już istniejących, np. zamontować oświetlenie, wymienić nawierzchnię, dobudować zaplecze sanitarno-szatniowe itp.

Dofinansowanie z sejmiku Mazowsza pozwoli m.in. na budowę strefy aktywności fizycznej
w miejscowości Radziwiłłów w gminie Puszcza Mariańska

By ZB