W niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy wybiorą swoich przedstawicieli do sejmiku województwa, rad gmin, rad powiatów, rad dzielnic m.st. Warszawy, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Szanowni Państwo,

kiedy 25 lat temu w naszym kraju przeprowadzono reformę administracyjną, każdy
z nas z optymizmem patrzył w przyszłość. Oczywiście mieliśmy swoje obawy, ale wiedzieliśmy, że przyświeca nam wspólny cel – uwolnienie energii milionów Polek i Polaków. Tak ważne było to, aby każda i każdy z nas mógł współdecydować o swojej małej Ojczyźnie – nie tylko o kierunkach rozwoju gmin, powiatów i województw, ale przede wszystkim o tym, w jaki sposób będziemy żyć jako wspólnota.

Wybory samorządowe to esencja demokracji. To prawo wyboru swoich przedstawicieli, którzy na równych zasadach zabiegają o głosy wyborców. To szansa na poznanie różnorodnych wizji, często od siebie odległych, jednak z takim samym prawem do wolności wypowiedzi. Wybory samorządowe są okazją do wzięcia spraw w swoje ręce i w przypadku wygranej – służby drugiemu człowiekowi i lokalnym społecznościom.

Polacy mają gen pomagania i solidarności. Chętnie biorą udział w akcjach prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego i wydarzeniach charytatywnych. W momentach kryzysu potrafią się jednoczyć i ramię w ramię walczyć o wspólne wartości.

Właśnie dlatego apeluję do Państwa: pójdźmy na wybory i weźmy odpowiedzialność za naszą przyszłość. Pójdźmy na wybory dla naszych dzieci i wnuków. Pójdźmy na wybory dla lepszej perspektywy naszych regionów, miast, miasteczek i wsi. Pójdźmy na wybory także dla siebie – oddajmy swój głos, bo to najcenniejszy prezent, który otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń.

Apeluję także do Państwa – lokalnych liderek i liderów, sołtysów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów: informujcie mieszkańców o zasadach głosowania, tak aby było jak najmniej nieważnych głosów.

Niezależnie od tego, czy działamy w kole gospodyń wiejskich, czy w Ochotniczej Straży Pożarnej, czy w organizacji pozarządowej, jesteśmy samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem – każda
i każdy z nas stanowi o sile Mazowsza.

Kiedy ponad 100 lat temu nasz kraj odzyskał niepodległość, jednym z największych osiągnięć było wywalczenie praw wyborczych dla każdego. Nie zmarnujmy tej szansy.

Adam Struzik

marszałek województwa mazowieckiego

By ZB