Teraz w rurach widać wszystko – jak na dłoni

Po Żyrardowie jeździ pojazd z napisem „kamerowóz – lokalna wideo inspekcja”. Jest to pojazd specjalistyczny – niedawno zakupiony przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Żyrardów ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu “Gospodarka wodno-ściekowa w mieście Żyrardów – etap III” – za ponad milion złotych.

W pełni zautomatyzowany sprzęt służy przede wszystkim do szybkiego usuwania awarii i precyzyjnego monitoringu sieci kanalizacyjnej i wodnej. Taki innowacyjny sprzęt w w służbach komunalnych jeszcze jest rzadkością. Specjalna kamera z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc i takie jest jej przeznaczenie w PGK Żyrardów, gdzie systemy kanalizacji sanitarnej mają już swoje lata. Wcale nierzadko zdarzają się awarie i dotychczas nie zawsze łatwo było precyzyjnie ustalić jej miejsce czy typowe zapchanie się kanalizacji, w związku z nieprzestrzeganiem reguł korzystania z sieci przez mieszkańców. Wciąż są ponawiane apele do korzystających z sieci sanitarnej, aby nie wrzucali do niej wielu frakcji odpadów, które powodują problemy dla mieszkańców i dla pracowników PGK.

Kamerowóz pomocny jest do takich inspekcji, a w minionym tygodniu był wykorzystywany do awarii sieci w jednym z budynków przy ulicy Waryńskiego. Wcześniej specjaliści przez dwa dni nie mogli znaleźć przyczyny braku odpływu ścieków. Ekipa kamerowozu tę przyczyną wyjaśniła dosyć szybko. Okazało się, że roboty kanalizacyjne – wykonywane przed wieloma laty zostały wykonane niezbyt solidnie i po pewnym czasie sieć przestała prawidłowo funkcjonować. To wszystko, jak na dłoni widzieliśmy w na monitorze kamerowozu.

Teraz sieci kanalizacji sanitarnej w PGK nabierają innych kolorów, a w jej rurach nie ma żadnych tajemnic…

By tadeusz