„Nie wabił go spiżowy pomnik, rozgłośne trąby, huczne brawa. Pozostał po Nim pusty pokój i małomówna cicha sława” – o taką treść strofy poprosił na swoim nekrologu Jan „Jacek” Jackowski.

Jan „Jacek” Jackowski zmarł w godzinach porannych w poniedziałek 13 marca, na dwa tygodnie przed swoimi 86 urodzinami.

Odszedł wielki człowiek, ikona historii żyrardowskiego sportu, jego kroniki szczegółowo obrazują sportowe dzieje miasta na przestrzeni minionych 100 lat. Zawodnik sekcji piłki siatkowej KS „Żyrardowianka” wraz z drużyną zdobywał wiele trofeów sportowych w wymiarze ogólnopolskim, jak i wielokrotnie mistrzostwo Mazowsza. Bliski współpracownik i przyjaciel legendarnego żyrardowskiego trenera „Lnu” Żyrardów Ryszarda Tkacza. Trener i działacz kultury fizycznej. Pasjonat i kronikarz żyrardowskiego sportu, dzięki jego wytężonej pracy kronikarskiej i wielu cennym wydawnictwom jego autorstwa – została zachowana pamięć o dokonania sportowych i wydarzenia oraz o wielkich żyrardowskich sportowcach z okresu minionego wieku. „Jacek” przez ponad 30 lat był nauczycielem wychowania fizycznego w SP nr 1 im. R. Traugutta w Żyrardowie. Całe swoje życie poświęcił organizacji i propagowaniu kultury fizycznej dla młodzieży i mieszkańców swojego ukochanego Miasta Żyrardowa.

O tym wielkim Żyrardowianinie, jego drodze zawodowej i społecznej, o wielu pięknych życiowych dziełach napiszemy w najbliższym wydaniu „Życie Żyrardowa”.

„Jacek” był naszym wiernym czytelnikiem, a w niektórych okresach – również i współpracownikiem. Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci tego wyjątkowego człowieka. Rodzinie, przyjaciołom i znajomym zmarłego oraz wszystkim, którzy ze smutkiem przyjęli informację o tym, że Jana „Jacka” Jackowskiego nie ma już wśród nas, składamy szczere wyrazy współczucia.

Redakcja Życie Żyrardowa

„Żyłem z Wami, cierpiałem i płakałem z Wami

Nigdy mi, kto szlachetny, nie był obojętny,

Dziś Was rzucam i dalej idę w cień…”

strofa z „Testament” Juliusza Słowackiego

Uroczystość pogrzebowa Jana „Jacka” Jackowskiego odbędzie się 20 marca 2023 roku o godzinie 12:00 w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie.

By ZB