W niedzielę,  19 grudnia w Muzeum Lniarstwa odbyła się Wigilia Miejska. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą poprowadzoną przez księdza dziekana Adama Bednarczyka. Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski wraz z przewodniczącym Ryszardem Mirgosem i radnymi złożyli mieszkańcom życzenia. Tym razem ze względu na sytuację epidemiologiczną wigilia odbyła się w nieco inne formule, mieszkańcom wydawano paczki z wigilijnymi potrawami – do degustacji w swoich domach, a także opłatek i kartkę z życzeniami.

W ubiegłym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nie odbyła się tradycyjna Wigilia Miejska, a jest to jedno z ważniejszych miejskich wydarzeń świątecznych, gdy mieszkańcy i samorządowcy mogą podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i wspólnie skosztować wigilijnych potraw, ale też porozmawiać o sprawach miasta. W tym roku postanowiono zorganizować takie wydarzenie jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego. W niedzielny wieczór  wielu mieszkańców Żyrardowa przybyło na Miejską Wigilię w Muzeum Lniarstwa. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą  poprowadzoną przez ks. dziekana Adama Bednarczyka.

– Dziękuję, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie przybyliście tutaj, aby złożyć sobie te symboliczne, ale jakże piękne życzenia bożonarodzeniowe. Kochani Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to jedyny czas w roku gdy w sposób szczególny składamy sobie życzenia, szczerze patrząc sobie w oczy i ja dzisiaj patrzę państwu w szczerze w oczy dzieląc się tym opłatkiem. Wigilia to czas radości, refleksji, zadumy. Przemawia przez nas wówczas dobro i szczerość – być może to taki wspaniały moment, aby powiedzieć szczerze drugiej osobie – kocham cię, lubię cię. Życzę wam drodzy mieszkańcy, aby to nasze piękne miasto rozwijało się z myślą o was. Żeby tu wam się żyło dobrze, żebyście byli zadowoleni…– powiedział prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos dołączył się do życzeń i przypomniał, że święta to także czas na pojednanie i przebaczenie – tak, aby zasiąść do świątecznego stołu w zgodzie i z czystym sumieniem.

Po symbolicznym podzieleniu się opłatkiem, z uwagi na konieczność zachowania reżimu sanitarnego radni Rady Miasta przekazali mieszkańcom paczki z wigilijnymi potrawami do degustacji w swoich domach, a także opłatek i kartkę z życzeniami.

W świąteczny nastrój wprawili uczestników spotkania nasi żyrardowscy artyści z Centrum Kultury, śpiewając świąteczne piosenki: Marta Majek, Ula Chocyk i Maciej Klociński.

Mieszkańcy nie tylko odbierali paczki, ale podziwiali piękne świąteczne ozdoby w Muzeum Lniarstwa i robili sobie wspólne zdjęcia. Nie zabrakło także świątecznych elefów – uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie, którzy obdarowywali mieszkańców cukierkami.

To była inna niż zwykle wigilia miejska, ale tak jak zawsze przepełniona ciepłymi słowami, życzeniami i dobrem.

Z.B.

By ZB