Żyrardowianie reprezentowali Polskę na Międzynarodowym Konkursie Piosenki

Zająć szóste miejsce wśród wokalistów z całego świata to duży sukces. Takim może pochwalić się żyrardowianka Zuzia Mulec, która wspólnie z akompaniującym jej Rokiem reprezentowała Polskę podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Piosenki dla Osób Niewidomych i Słabowidzących. O przygotowaniach i konkursie Zuzia opowiedziała nam w rozmowie.

Wiemy, że podczas konkursu zaprezentowałaś swoją autorską piosenkę…

– Piosenka, którą zaprezentowałam, nosi tytuł „W dal”. To mój pierwszy tekst po polsku, dlatego skupiłam się na temacie nietrudnym, ale zdecydowanie bliskim mojemu sercu. Słowa piosenki mówią o tym, że jestem osobą, która lubi być aktywna i chce czerpać z życia garściami. Uwielbiam doskonalić się w językach obcych i bardzo interesują mnie inne kultury, dlatego wzięłam udział łącznie w kilkunastu międzynarodowych obozach, wymianach i szkoleniach. Mimo że powoli wkraczam w tzw. wiek średni, ciągle pragnę dokonywać coraz to nowych odkryć i zdobywać różne umiejętności. Kluczowe jest także to, że podczas wszelkich aktywności często spotykam na swojej drodze ludzi tak samo ciekawych świata jak ja, co skutkuje wymianą doświadczeń i możliwością nawiązania relacji. Właśnie podczas jednego z takich obozów poznałam Roka. Te różnego typu krótkie wyjazdy pomagają mi dostrzec nowe perspektywy i wyrwać się z codzienności, która w przeciwnym razie przybrałaby nieco bardziej szary odcień.

Czym dla Ciebie i dla Roka jest muzyka?

– Dla mnie muzyka jest odskocznią od codzienności, możliwością spotykania inspirujących osób i ciekawych miejsc, a także przekraczania własnych granic. Lubię też słuchać i porównywać, w jaki sposób inni wokaliści wyrażają siebie. Dużą przyjemność sprawia mi też śpiewanie w różnych językach, bo dzięki temu mogę realizować dwie pasje na raz.

Rok mówi: „Dla mnie muzyka jest tym, co czuję w sercu, tym, co śpiewam i gwiżdżę, kiedy idę ulicą. Poprzez muzykę wyrażam siebie”.

* Międzynarodowego Konkursu Piosenki dla Osób Niewidomych i Słabowidzących jest organizowany przez Niemiecki Związek Niewidomych (Deutscher Blinden- und Sehbehinderten Verband) we współpracy z belgijską organizacją Views International. Celem wydarzenia jest prezentacja autorskich utworów niewidomych twórców z kilku kontynentów. Festiwal przebiega w sposób podobny do Eurowizji, tzn. każdy kraj partnerski organizuje preselekcje, podczas których wybiera swojego reprezentanta.

Cały wywiad przeczytacie Państwo w najbliższym wydaniu “ŻŻ” we wtorek, 23 maja.

By ZB