Śpiewanie kolęd, pastorałek i zimowych piosenek to tradycja, którą każdy z nas zna z rodzinnych domów. Jest to czas magiczny i wyjątkowy, dlatego młode wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie postanowiły zaprezentować się na konkursach oraz festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Konkursy te były organizowane w formule online, która polegała na nagraniu filmu konkursowego i opublikowaniu na kanale YouTube. Jury podczas przesłuchań brało pod uwagę zarówno walory głosowe, własną interpretację utworu, muzykalność, jak również indywidualność artystyczną. Każdy z konkursów adresowany był do solistów i zespołów wokalnych.

W 6. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Świątecznej i Zimowej „HU,HU,HA!” 2022, którego organizatorem było Trele Morele Punkty Kultury w Warszawie tytuł finalisty otrzymał zespół wokalny „FRAJDA”, natomiast wyróżnienie Oliwia Tomaszewska.

Kolejnym znaczącym konkursem był III Ogólnopolski Festiwal „Zimowe Granie 22” w Gdyni, gdzie również doceniono potencjał Oliwii Tomaszewskiej, przyznając jej wyróżnienie.

Trzecim konkursem o tematyce świątecznej był 23 Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Śpiewajmy i Grajmy Mu” organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury „Kamyk” w Pruszkowie. Tutaj jury wyłoniło 21 zwycięzców, pośród których znalazł się zespół wokalny „Frajda” otrzymując wyróżnienie.

Ostatnim festiwalem był II Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Podkarpackie Kolędowanie 2022”. Dziś już wiemy, że Zosia Świder, Oliwia Tomaszewska i zespół wokalny „Frajda” zaprezentowali się wyśmienicie kwalifikując się do finału. Ostateczne rozstrzygnięcie i koncert laureatów odbędzie się w styczniu. Trzymamy mocno kciuki!

Dziewczęta kształcą się na zajęciach wokalnych prowadzonych przez naszą znakomitą instruktorkę – Aleksandrę Rudzińską. Zdobyte osiągnięcia świadczą o wysokim poziomie artystycznym i są ogromnym wyróżnieniem dla placówki i powiatu.

Zachęcamy do wysłuchania nagrań wokalistek:

Cuda” – Zespół Wokalny “FRAJDA

Oliwia Tomaszewska – “Mario, czy już wiesz?”

By ZB