W dniu 21 listopada w Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XXIII edycji konkursu ,,Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Wśród laureatów znalazł się żyrardowianin Zbigniew Kołaczek, który z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odebrał dyplom i pamiątkową statuetkę.

Ta doroczna nagroda jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu, honorującym najcenniejsze osiągnięcia mieszkańców regionu w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony szeroko pojętej kultury oraz promocję Województwa Mazowieckiego nie tylko w kraju, ale i za granicą. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się m. i. Józef Hen, Barbara Wachowicz, ks. Jan Twardowski, ks. bp. dr hab. Stanisław Wojciech Wielgus, Wojciech Siemion, Jerzy Janicki czy Sława Przybylska.

Podmiotem zgłaszającym kandydata do nagrody było Miasto Żyrardów reprezentowane przez Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego. W uzasadnieniu wniosku napisano, że Zbigniew Kołaczek ,,swoją działalnością artystyczną na przestrzeni ponad trzydziestu lat przyczynił się niewątpliwie do wzbogacenia polskiej kultury niebanalnymi pracami łączącymi tradycyjny warsztat z nowoczesnym – zaprawionym lekką ironią i sarkazmem – spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Czerpiąc inspiracje zarówno z literatury, jak i historii stara się obiektywnie komentować współczesność, zostawiając duży margines do interpretacji Jego prac przez widza. Jako artysta plastyk, jak i organizator wydarzeń artystycznych wnosi nieoceniony wkład w popularyzację historii i dziedzictwa kulturowego zarówno Polski, jak i swojego rodzinnego Żyrardowa – niezwykłego miasta w sercu Mazowsza. Jest jednym z tych artystów, którzy budują pozytywny wizerunek polskiej sztuki w świecie, często w bardzo egzotycznych miejscach. Posługując się uniwersalnym językiem obrazu tworzy dzieła zrozumiałe na całym świecie, czego dowodem są nagrody i wyróżnienia przyznane w Polsce, Słowacji, Macedonii, Chinach, Korei, Indiach, Tajwanie, Bośni Hercegowinie, Filipinach, Rumunii, Włoszech, Chorwacji, Egipcie i Luksemburgu”.

Zbigniew Kołaczek na co dzień jest nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Nr 1 (popularnym ,,Elektryku”) w Żyrardowie oraz prowadzi Koło Plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie. Jego prace, głównie rysunki, ilustracje książkowe i rysunki satyryczne były prezentowane na wystawach w 58 krajach świata, na wszystkich kontynentach.

By ZB