Serca za serce – piękna lekcja miłości

W czwartek 30 marca w Szkole Podstawowej im. profesora Zbigniewa Religi w Miedniewicach był szczególny dzień. Ta społeczność – wraz z licznym gronem znamienitych gości świętowała „Dzień Patrona” – światowej sławy kardiochirurga, polityka, ministra zdrowia i wspaniałego człowieka. Na to szczególne święto przyjechała najbliższa rodzina i współpracownicy profesora, byli obecni przedstawiciele władz samorządowych i goście z całego kraju. -…To już nieomal od 24 lat patronem naszej szkoły jest profesor Zbigniew Religa… Jest to dla nas szczególny dzień, aby przypomnieć, jak głęboko jest ta postać w naszych sercach. Człowiek, który był nie tylko wielkim lekarzem ludzkich serc, ale serdecznym przyjacielem dzieci i młodzieży… – tak rozpoczęła uroczystość „Dnia Patrona” dyrektor Bogumiła Kamińska.

Gospodarzem uroczystości „Dnia Patrona” w Szkole Podstawowej im. prof. Zbigniewa Raligi w Miedniewicach była jej dyrektor Bogumiła Kamińska, a nad ich sprawnością czuwał nauczyciel i zarazem radny – Tomasz Skop, wraz uczniami: Patrycją, Oliwią, Mikołajem i Kubą. W tym dniu do szkoły profesora Zbigniewa Religi do Miedniewic przyjechało wielu gości. Wśród nich była rodzina profesora – córka Małgorzata i syn Grzegorz, Michał Orliński – dyrektor biura posła Macieja Małeckiego. Władze Miasta i Gminy Wiskitki reprezentowali: burmistrz Rafał Mitura i jego zastępca Łukasz Boćkowski, sekretarz Magdalena Piesek-Cętkowska, dyrektor Centrum Oświaty – Ewa Brzezińska, radna Anna Dąbrowska. Licznie były reprezentowane jednostki związane z pamięcią o profesorze Zbigniewie Relidze. Dyrektor Jan Sarna – przyjechał z Zabrza – z Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, byli także obecni: pułkownik Mirosław Czechowski – Stowarzyszenie Lotników Polskich, Jarosław Cyryngier – Stowarzyszenie Lotników Seniorów, delegacja Fundacji „Zdążyć z Pomocą” i nie mogło zabraknąć Ewy Kotowskiej, byłej – wieloletniej dyrektor tej szkoły, za której kadencji – przed 24-laty placówka otrzymała imię profesora. Nie zabrakło dyrektorów szkół z całej Polski, noszących imię prof. Z. Religi. Lokalna społeczność reprezentowali: o. Remigiusz Trocki – proboszcz parafii Miedniewice oraz duże grona przyjaciół szkoły, takich jak: Piotr Migda z miedniewickiej OSP czy Tomasz Barański, a także Wioletta Migda – przewodnicząca Rady Rodziców.

Podczas uroczystości byliśmy świadkami wspomnień oraz bardzo ciepłych i wzruszających słów o profesorze, wypowiadanych przez dyrektor Bogumiłę Kamińską. To ona przypomniała, że profesor w szkole gościł kilkadziesiąt razy i zawsze do uczniów zwracał się: ,,Witam was moi młodsi koledzy”. Pamiętane są jego słowa: ,,Mam nadzieje, że szkoła obchodzić będzie wiele radosnych jubileuszy i świętować wiele znaczących sukcesów – czego jako patron szkoły i wielki jej sympatyk z całego serca życzę”. To życzenie po raz kolejny spełniło się w miniony piątek.

Więcej o tym wydarzeniu w najbliższym wydaniu “ZZ”

By ZB