W poniedziałek w żyrardowskiej Resursie odbyła się konferencja z udziałem minister ds. integracji społecznej Agnieszki Ścigaj, wiceministra Aktywów Państwowych Macieja Małeckiego, Kevina Allena przedstawiciela UNHCR w Polsce, zastępcy Prezydenta Miasta Żyrardowa Adama Lemiesza oraz prezes Fundacji im. Św. Michała Archanioła Kingi Siudek. Spotkanie dotyczyło rozpoczęcia realizacji pilotażowego programu „Wzajemnie potrzebni”. Fundacja przygotuje 28 mieszkań pod wynajem dla osób najbardziej potrzebujących w ramach powołanej już Społecznej Agencji Najmu. Mieszkania te będą przeznaczone m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, młodych małżeństw, czy samotnych matek, które mają największe problemy z wynajmem lokali.

Zaczęło się na początku tego roku, kiedy pojawiła się możliwość pozyskania środków na projekt społeczo-mieszkaniowy – mający charakter pilotażowy. Szansa była niewielka, gdyż do rozdysponowania było tylko pięć projektów w skali kraju, na poprawę komunalnej substancji mieszkaniowej. Żyrardowa zareagował natychmiastowo i do realizacji projektu wskazał budynek komunalny przy ulicy Waryńskiego.

Ideą było, aby małe klitki internatowe po byłym Liceum Medycznym zmienić w pełnowartościowe pomieszczenia lokatorskie. Wiadomo, jaka jest sytuacja w żyrardowskich zasobach komunalnych, dlatego miasto wykorzystuje każdą możliwość pozyskania na ten cel środków zewnętrznych. Na cały projekt wraz z usługami społecznymi pozyskano blisko cztery miliony złotych.

Mieszkania mają zostać wyremontowane do końca tego roku.

By ZB