Uczniowie Technikum Fotografii i Multimediów w Elektryku, w ramach przygotowania do życia zawodowego, na lekcji u Sylwii Pietrygi, mieli za zadanie przygotować kampanię społeczną na temat, który ich nurtuje, który uważają za aktualny, potrzebny i ważny do poruszenia. Każda z grup podeszła do tematu bardzo poważnie, indywidualnie o czym czytelnicy Życia Żyrardowa mogą przekonać się sami. Przedstawiamy kampanie.

Klasa 3g w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie przygotowała kampanię przeciw paleniu, która ma na celu zapobiegać oraz pokazać jak szkodliwe są papierosy i skutki ich palenia. 

Na całym świecie tytoń zabija prawie 6 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

W Polsce, co roku 70 000 mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Według danych GUS, w Polsce, nałogowo pali prawie 9 milionów ludzi! Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak papierosy niszczą organizm od środka, które zabijają powoli…

Szkodliwość palenia

Hejka, jesteśmy w podobnym wieku, chcieliśmy opowiedzieć wam historie o tym że dorosłości nie trzeba przyśpieszać. Coraz częściej sięgamy po używki. Już w podstawówce dostajemy propozycje palenie papierosów, nawet jeżeli się nie zgadzamy czujemy presji społeczeństwa. Zwróćmy uwagę na problem który jest w kulturze młodego społeczeństwa, gdyż osoby palące nie zwracające uwagi na ludzi wokół nich którzy nie chcą wdychać trującego dymu w miejscach publicznych takich jak: przystanki autobusowe, perony na stacji, parki, szkoły i wiele innych. Uczniowie uzależnieni od papierosów nie boją się konsekwencji tego co robią. Palenie papierosów zabija ich organizm, nie rozwija się mózg gdyż palenie
tytoniu zakłóca ten proces. Również palenie powiązane jest z wieloma chorobami. Zmiana wyglądu na
przykład przebarwienia zębów, zmarszczki na skórze, żółknięcie paznokci. Duże wydatki dlatego żeby
dokarmiać swoje uzalżnienie. I można byłoby wymieniać dużo więcej konsekwencji dlatego ważne jest
aby było się świadomym negatywnych skutków palenia i unikało się tego nałogu. Chielibyśmy wam
pokazać że da się wyjść z uzależnienia palenia. Warto znależć sobie motywację dzięki której będziemy
zapominać o papierosach i starać się utrzymywać dystans między nimi. Każdy może mieć inną
motywację np.sport i aktywność fizyczna, samoocena wartości i pewności siebie, zdrowie, wygląd
zewnętrzny, przyszłość palenia może wpłynąć na perspektywy zawodowe i edukacyjne ważne jest to
żeby rozmawiać ze sobą otwarcie, słuchać obaw, pytań i rad oraz oferować wsparcie. Wiele osób
uzależnionych myśli że palenie papierosów to jedyny sposób na spędzanie czasu. Możesz odkrywać
świat, rozwijać swoje pasje i osiągnąć swoje cele bez palenia papierosów.

Zanieczyszczenie zbiorników wodnych

Zanieczyszczenie zbiorników wodnych jest bardzo powszechnym problemem na świecie. Jest ono jednym z głównych czynników prowadzących do katastrof ekologicznych. Według raportu Greenpeace z 2019r. do oceanów trafiło ponad 600 000 ton plastikowych odpadów. Takie skażenie wód niesie za sobą szereg poważnych konsekwencji dla wielu żyjących organizmów i klimatu, np.:
śmierć organizmów wodnych takich jak ryby, rośliny itp.
⋅  zamykanie kąpielisk i zbiorników wodnych
⋅  choroby człowieka związane z układem pokarmowym, np. zatrucia pokarmowe
⋅  wystąpienie alergii i problemów skórnych
⋅  zaburzenia równowagi w ekosystemach wodnych i znajdujących się obok niej.


Aby zapobiec lub zmniejszyć zanieczyszczenie wody należy m.in. zbudować nowe oczyszczalnie ścieków lub zmodernizować stare oraz stosować wodoszczelne technologie lub technologie o zamkniętych obiegach wody. Są to jednak rozwiązania zarezerwowane dla dużych fabryk lub przedsiębiorstw. Natomiast my, jako jednostki, możemy po prostu nie wyrzucać śmieci do wody, a jeśli zobaczymy, że w wodzie pływa np. butelka – wyrzucić ją, charytatywnie posprzątać teren dookoła wody lub jego część i zmienić nawyki w naszych gospodarstwach domowych – starać się aby detergenty (np. przy myciu samochodu na podwórku) i kawałki odpadów (plastiku, metali itd.) nie dostały się do kanalizacji.
 

Autor: Bartosz Noga

Grupa: Bartosz Noga, Milena Zagrodnik, Weronika Przybylska, Sandra Boniecka, Urszula Karmusik

AKCEPTUJ! NIE ODTRĄCAJ!
Czy zdajesz sobie z tego sprawę?
Dzisiejsze pytanie brzmi: Czy zdajesz sobie sprawę z istnienia pewnego problemu? Dotyka wiele osób w różnym wieku. Dzieci, nastolatków, dorosłych czy osób starszych. Mowa o braku samoakceptacji. Co prawda mówi się o tym, lecz mało kto bierze te słowa do serca, bo nie sądzi, że to dotyczy ludzi z jego otoczenia bądź jego samego. Gdy się rozejrzyjmy możemy zobaczyć naszych znajomych, którzy zmagają się z dziennym natłokiem obowiązków. Bliskich sąsiadów, których dziecko nie radzi sobie z nałożoną na niego presją bycia najlepszym bądź osiągania niemożliwego. Możemy zobaczyć starszą panią, która nie może pogodzić się z upływającym czasem lub innością swojego wnuka. Bądź możemy spojrzeć w lustro i zobaczyć zapracowaną osobę, która każdego dnia wykonuje tą samą robotę w kółko.
Samoakceptacja, owszem, musi wyjść od nas samych, ale nabieramy ją dzięki ludziom w naszym otoczeniu. Kiedy w naszym życiu brakuje tak ważnego wsparcia i miłości łatwo jest wtedy popaść w poczucie, że coś z nami jest nie tak lub że nie zasługujemy na miłość oraz szacunek innych. Skutków braku samoakceptacji jest wiele, począwszy od niskiej samooceny poprzez samookaleczenia, wybuchy agresji, izolację od otoczenia, kończąc na próbach odebrania sobie życia oraz depresji. Lecz nie myślcie, że skutki objawiają się tylko w taki sposób. To błędna iluzja, skutki braku samoakceptacji są inne u każdego. Myślimy, że nas to nie dotyczy, ponieważ my sami nie posuwamy się do drastycznych kroków.
A prawda jest zupełnie inna i właśnie to chcemy tutaj przekazać! Kiedy nie akceptujemy siebie możemy wcale nie okazywać, że tak jest. Smutne spojrzenie w lustro, rozmyślanie przed snem o niepowodzeniach w przeszłości, zazdrość o większe powodzenie życiowe znajomego czy kwestionowanie tego kim jesteśmy… to wszystko może być brakiem akceptacji. Lecz nie można tego tak zostawić!
DLATEGO JUŻ DZIŚ WOŁAMY DO WAS!
Akceptujcie zarówno swoich bliskich jak i osoby, które widzicie tylko przelotnie! Nie rozpowszechniajcie nienawiści. Pokochajcie też samych siebie takimi jakimi jesteście! I to samo zróbcie z resztą świata. Pamiętajcie, że dobro wraca, jeśli pokochamy innych oni pokochają nas.
Wyobraźcie sobie świat bez szykanowania i nienawiści. Spójrzcie na świat, który was otacza i zadajcie sobie pytanie. Czy wobec problemów współczesnego świata, to jaki ktoś ma kolor skóry, z kim się umawia czy to jak wygląda naprawdę ma znaczenie? Powinniśmy skupić się na innych problemach, a ludzi powinniśmy traktować tak jakbyśmy chcieli, aby traktowano nas samych.

By ZB