Materiał promocyjny

Rywalizowało prawie 150 dzieci, są przyszłe gwiazdy sportu  

Dzieci z 8 szkół z terenu inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego rywalizowały w Teresinie o tytuł najlepszego sportowca i atrakcyjne nagrody. Rozgrzewkę poprowadziły mistrzyni Europy w maratonie Aleksandra Lisowska oraz Eliza Galińska, wielokrotna rekordzistka Polski z UKS Filipides z Teresina. Młodzi zawodnicy z najlepszymi wynikami poza medalami, dyplomami i pamiątkowymi statuetkami otrzymali bony do wykorzystania na sportowe zakupy. Rywalizację szkół i aż 15 miejsc na wakacyjny obóz sportowy wygrała szkoła podstawowa z Paprotni. Łączna pula nagród wyniosła prawie 100 tys. zł. 

Po kilkunastu tygodniach przygotowań, w sobotę 17 czerwca dzieci z Baranowa i Teresina przystąpiły do rywalizacji na stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Teresinie. Impreza Mistrzowski Start z CPK zainaugurowała Program Sportowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.   

Młodzi zawodnicy rywalizowali w czwórboju lekkoatletycznym w trzech kategoriach wiekowych. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Wiktoria ze Szkoły Podstawowej w Paprotni. Nie miała sobie równych w skoku w dal oraz biegach na 60 i 600 metrów. W generalnej klasyfikacji zdobyła aż 241 pkt. 

Rywalizację wśród chłopców zdominował Bartłomiej z Szymanowa. Był najlepszy w biegu na 60 metrów oraz skoku w dal. Piłeczką palantową rzucił aż 60,5 metra. 

Była uczciwa rywalizacja i zaszczepienie w młodych ludziach miłości do sportu, a wisienką na torcie piękna pogoda. Uśmiechy tych niemal 150 dzieci sprawiły, że jako organizatorzy całego wydarzenia czujemy się spełnieni. Młodzież, która odbierała upominki i medale za udział, cieszyła się niekiedy równie mocno co ci otrzymujący nagrody główne. Każdy został doceniony za swoją ciężką pracę włożoną w przygotowania do startu. Przypomnę, że to jednak nie koniec, a dopiero początek Programu Sportowego CPKmówi Katarzyna Dobrońska, Dyrektor Pionu Relacji i Rozwoju Otoczenia CPK.  

Szkoły, które wzięły udział w zawodach, otrzymają od spółki fundusze o łącznej wartości prawie miliona złotych – każda z nich otrzyma po 115 tys. zł na wsparcie działalności sportowej oraz sprzęt. Podobnie jak przed rokiem, CPK ma również w planach dofinansowanie obozów dla dzieci i młodzieży, zaś jesienią w wybranych szkołach odbędą się warsztaty, których tematyka będzie skierowana do rodziców dzieci regularnie trenujących różne dyscypliny i osiągających pierwsze sukcesy. Jeszcze w tym roku będzie można składać także wnioski stypendialne, których nabór spółka uruchomi z myślą o dzieciach i młodzieży uzdolnionej sportowo. Łączna pula środków przeznaczona na cały Program Sportowy wynosi 4 mln. zł.   

Byłem pod wrażeniem organizacji Mistrzowskiego Startu z CPK i cieszę się, że tak profesjonalna impreza dla dzieci z okolicznych gmin odbyła się właśnie na naszym stadionie. Liczę, że podobne atrakcje dla młodzieży żądnej uprawiania sportu pojawią się u nas jeszcze nie razpodkreślił Krzysztof Walencik, Dyrektor GOSiR Teresin. 

Podczas zawodów dzieci chętnie korzystały z przygotowanych dla nich atrakcji takich jak popularne dmuchańce, trampoliny, interaktywne gry czy stoiska z farbami do malowania twarzy i rąk. 

Rywalizację szkół wygrała placówka z Paprotni, a na podium znalazły się także Teresin i Szymanów. Otrzymały dla swoich uczniów bony na udział dzieci w wakacyjnym obozie sportowym organizowanym po raz kolejny przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grodzisk Mazowiecki we współpracy ze spółką CPK. 

Od 15 lat szkolę lekkoatletów i każde takie wydarzenie jak Mistrzowski Start z CPK to dla mnie prawdziwe święto. Nasi podopieczni świetnie radzili sobie w całych zawodach. Z zapartym tchem obserwowali mistrzynię Europy Aleksandrę Lisowską, ale również Elizę Galińską, naszą młodą wychowankę, która jest już między innymi rekordzistką Polski w biegach. Nie mam wątpliwości, że to zmotywuje ich do jeszcze cięższych treningówstwierdził Andrzej Andryszczyk, sędzia główny, a także prezes prężnie działającego UKS Filipides Teresin. 

Przykrym akcentem związanym z Mistrzowskim Startem były postawa burmistrza Wiskitek, który w ostatniej chwili odwołał udział w zawodach wszystkich dzieci z gminy. Młodzi zawodnicy, których nauczyciele od kilku miesięcy przygotowywali do tej imprezy, w przededniu turnieju dowiedzieli się, że nie mogą wystartować. Co więcej, w wyniku decyzji burmistrza o wycofaniu szkół z gminy Wiskitki z Programu Sportowego CPK szkoły z tego obszaru nie otrzymają prawie pół miliona złotych dofinansowania, które miało trafić m.in. na remonty sal gimnastycznych, budowę bieżni czy organizację pozalekcyjnych zajęć z wychowania fizycznego. 

Czasami wydaje się, że dorośli zachowują się jak dzieci, a dzieci wykazują się większą dojrzałością od tych pierwszych. Tak też stało się w sobotę, gdy podczas turnieju zawodnicy z Baranowa i Teresina nagrodzili symbolicznymi oklaskami ciężką pracę, jaką ich koleżanki i koledzy z Wiskitek włożyli w przygotowania do wydarzenia. Mamy nadzieję, że przy kolejnej takiej okazji wszyscy uczniowie spotkają się już razem zaznacza Katarzyna Dobrońska z CPK. 

  

Zawody lekkoatletyczne Mistrzowski Start z CPK objęli honorowymi patronatami: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Gmina Teresin i Wójt Gminy Baranów. 

—————

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.  CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.   

  

  

  

By ZB