Sześć kobiet z Mazowsza ma szansę otrzymać tytuł „Mazowieckiej Lady D. 2021”. To głównie osoby z niepełnosprawnościami, które swoją działalnością inspirują, a niekiedy wręcz zawstydzają innych

– Szukaj szans w trudnościach, a nie trudności w szansach – mówiła dwa lata temu jedna z pierwszych laureatek, Iga Jendrych –psycholożka, specjalistka HR. Taką postawę widać u laureatek każdej edycji.

Na przekór stereotypom

Konkurs odbywa się po raz trzeci. Wszystkie dotychczas nagrodzone kobiety są niezwykłymi osobowościami, przełamującymi stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Aktywne w sporcie, sztuce, spełniające się w życiu zawodowym, ale też najczęściej zaangażowane społecznie.

Co ważne – otwierają oczy na niepełnosprawność nie tylko w kontekście ich aktywności. Dzięki nim możemy zrozumieć, że niepełnosprawność ma różne oblicza i czasem jest niemalże niewidoczna dla otoczenia – jak w przypadku osób z cukrzycą czy po leczeniu onkologicznym.

– Najbardziej cieszę się z tego, że obraz niepełnosprawności zaczyna się transformować i że (…) [kobiety] nie chowają się w domu, zmieniają świat i przyczyniają do kreowania obrazu nowoczesnego społeczeństwa zdolnego do integracji – podsumowała udział w konkursie i gali ubiegłoroczna laureatka, Asia Czapla, blogerka i autorka książki „ACZkolwiek kocham życie”.

Sześć kategorii – trudny wybór

– Za każdym razem, gdy organizujemy konkurs, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co sobą reprezentują wszystkie kandydatki. One wręcz zawstydzają nas swoją wyjątkowością – zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. A dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Aleksander Kornatowski, dodaje: – Te niezwykłe kobiety pokazują, że co dla jednych jest niepełnosprawnością, dla innych może być siłą do działania.

Laureatki będą wyłaniane w sześciu kategoriach: „Dobry start”, „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne”, „Życie Zawodowe” – skierowanych do kobiet niepełnosprawnych, oraz „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – do kobiet pełnosprawnych, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Czas na mężczyzn

Podczas ostatniej gali pojawiły się głosy o rozszerzeniu formuły konkursu. – Mężczyźni również mają się czym pochwalić. Taka wielowymiarowość ułatwi nam budowanie pełniejszego obrazu osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie – zauważył Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych, znany w środowisku jako Barierołamacz.

Dlatego tegoroczna edycja konkursu zyskała bliźniaczą wersję, skierowaną do mężczyzn. Kandydatki i kandydatów można zgłaszać do 28 lutego 2022 r.

Więcej o konkursach można przeczytać na stronie www.mcps.com.pl.

By nk