Zamknij

Dom miał być wyburzony… został uratowany

14:25, 15.07.2025 Aktualizacja: 14:45, 15.07.2025
Skomentuj

Powstanie kamienicy związane jest z rozwojem prywatnej zabudowy czynszowej na terenie Żyrardowa na przełomie XIX i XX wieku w historycznej dzielnicy Podlas. Budynek został zbudowany przez hrabiego Sobańskiego około roku 1900. W 1903 roku go wydzierżawiał od hrabiego Sobańskiego jeden z najbogatszych właścicieli domów na wynajem w Żyrardowie - Aleksander Witt. Po II Wojnie Światowej, na mocy dekretu uwłaszczeniowego, budynek został przejęty przez państwo i oddany w zarząd Miasta Żyrardowa z przeznaczeniem na kwaterunki lokatorskie. W latach 1962 i 1968 przeprowadzano w nim pierwsze i ostatnie remont. W 2007 roku, ze względu na jego zły stan techniczny zostali wykwaterowani stamtąd ostatni lokatorzy. Były plany remontu i  stworzenia tam socjalnych lokali mieszkalnych, ale miasto nie  podjęło się takiego  kosztownego wydatku i przekazało budynek jego prawowitym właścicielom. W roku 2022 Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opinię w zakresie zasadności wpisu obiektu do rejestru zabytków. W takim rejestrze znalazł się on rok później.

Dzisiaj z niedowierzaniem patrzymy na ponad wiekowy budynek, znajdujący się na skrzyżowaniu ulicy Szopena i Wyspiańskiego. Jeszcze przed 1,5 rokiem był niebezpieczną ruiną, ale i fatalnym wizerunkiem w tej części miasta. Tam przez prawie 20 lat rozsypywały się kolejne fragmenty murów, a cegły i inne elementy budowli spadały na chodnik - na naszych oczach rozpadał się dom, zbudowany w roku 1900 - dla ok. 50 rodzin. Wcześniej próbowano go zabezpieczać i wykonywać jakieś podesty, ale one z czasem też runęły, na szczęście nie doszło tam do żadnej tragedii.

Po ponad 1,5-rocznym okresie rewitalizacji tej budowli, realizowanej pod czujnym okiem konserwatora zabytków powstał dom, który w niczym nie przypomina rozsypującego się obiektu z przed kilkunastu miesięcy. Dzięki dużemu zaangażowaniu inwestycyjnemu odtworzone zostały zewnętrzne ściany budynku powstałego z radziejowickiej czerwonej cegły przed 125 laty. Zostało dobudowane  stylowe poddasze i wykonano konstrukcję dachową. Wzmocniono całą konstrukcję budynku włącznie z podmurówką i powstały nowe stropy. Dale są prowadzone prace wykończeniowe i instalatorskie.

Więcej na lamach "ŻŻ"

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%