We wtorek, 13 sierpnia na kilka dni przed 104 rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Świętem Wojska Polskiego, członkowie Narodowego Żyrardowa i formacji politycznej Polska jest Jedna, posprzątali groby bohaterów z roku 1920 na żyrardowskim cmentarzu. Jest uporządkowane – przez służby miejskie – miejsce uroczystości rocznicowych – pomnik i fragment cmentarza poległych w wojnie 1920 roku. W ten sposób oddano tym ludziom należy szacunek i hołd przed zbliżająca się rocznicą historycznego Cudu nad Wisłą.
Na żyrardowskim cmentarzu m.in. spoczywają mieszkańcy miasta – uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej:
– Leon Bączkiewicz – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Odznaczony m. in.: Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych.
– Władysław Kazimierz Chodak – żołnierz legionów, oficer rezerwy, przedsiębiorca.
– Mieczysław Gajewski – żołnierz – ochotnik, więzień obozów koncentracyjnych. Odznaczony: Krzyżem za udział w Wojnie w 1920 r., Krzyżem Oświęcimskim, Odznaką Grunwaldzką,
– Henryk Dąbrowski – 36 Pułk Legii Akademików, w wieku 20 lat zginął bohaterską śmiercią podczas odsieczy Lwowa,
– Józefa Bobola – uczestnik Bitwy Warszawskiej w latach 1920-21. zm. 24.05.1925r.
– Stanisław Borowski – żył w latach 1897-1980, uczestnik wojny 1920.
Przy cmentarnym pomniku Wojny 1920 roku znajdują się tablice z kilkudziesięcioma nazwiskami żołnierzy pochowanych w tym miejscu, którzy zostali ranni i przewiezieni do żyrardowskiego szpitala. Pozostali na zawsze w Ziemi Żyrardowskiej.
Więcej o tej patriotycznej pamięci, a także relację z obchodów Rocznicy Cudu na Wisłą, napiszemy w najbliższym wydaniu „ŻŻ”