Dzisiaj, 9 lutego na cmentarzu żydowskim przy Pomniku Ofiar Zagłady odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście i akcji wysiedleńczej żydowskich obywateli Żyrardowa.

W ceremonii pamięci udział wzięli: prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski, uczniowie LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie wraz z dyrektor Beatą Stawicką, ZS nr 1 w Żyrardowie z wicedyrektor Marzeną Szustakowską oraz Zespół Szkół nr 2 z nauczycielką Beatą Stanecką-Busz. Nie zabrakło także mieszkańców, przedstawicieli placówek kulturalnych i środowisk zajmujących się kultywowaniem historii naszego miasta. Po raz pierwszy przy pomniku zgromadziła się tak liczna grupa – ponad 100 osób.

W celu uczczenia tragicznej śmierci żyrardowskich Żydów m.in odczytano imiona dzieci i dorosłych, którzy ponieśli śmierć podczas tych tragicznych wydarzeń. Symbolem pamięci było 5 balonów, które zostały wypuszczone w niebo. W tym dniu ofiarom holocaustu poświęcono chwilę ciepłej uwagi, pobudzając pamięć o tej tragedii

Inicjatorką uroczystości była Bożena Gąsiorowska, nauczycielka z żyrardowskiego LO, która od lat działa na rzecz upamiętnienia Żydów z Żyrardowa.

By ZB