Trwa druga edycja programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”. Dzięki inicjatywie samorządu województwa mazowieckiego już około 310 tys. uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych odwiedziło marszałkowskie muzea i teatry za symboliczną złotówkę.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, akcja okazała się dużym sukcesem, a dzieci i młodzież chętnie w niej uczestniczą. – Udało nam się zachęcić młodych ludzi do wizyty w teatrze lub muzeum. W zeszłym roku przekroczyliśmy liczbę 150 tys. uczniów. W tej edycji już w pierwszym półroczu mamy imponujący wynik prawie 160 tys. uczestników.

12 mln zł na „Kulturalną szkołę na Mazowszu”

W tym roku na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczył 12 mln zł. – Mazowieckie instytucje kultury mają ciekawą i różnorodną ofertę. Bilety wstępu za 1 zł powodują, że cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wycieczek szkolnych. Dzięki programowi „Kulturalna szkoła na Mazowszu” zlikwidowaliśmy barierę finansową i umożliwiliśmy uczniom i ich opiekunom łatwy dostęp do kultury i dziedzictwa narodowego – zaznacza pomysłodawca i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Z kolei wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński tłumaczy, że program „Kultura za złotówkę” jest ważną inicjatywą promującą instytucje kultury z Mazowsza. – Program przynosi wiele korzyści. Z jednej strony ułatwia dzieciom i młodzieży udział w życiu kulturalnym regionu, z drugiej – nasze placówki mogą przedstawić swoją ofertę dużej grupie odbiorców.

Najchętniej do teatrów

Do końca czerwca najchętniej wybieranymi marszałkowskimi instytucjami kultury były teatry. Ponad 27,8 tys. uczestników obejrzało spektakle warszawskiego Teatru Polskiego, a 16,4 tys. – płockiego Teatru Dramatycznego. Dużą popularnością cieszyły się występy zespołu „Mazowsze”. Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach odwiedziło ponad 15 tys. uczniów.

Wśród stołecznych instytucji dużym zainteresowaniem szkół cieszyły się także Stacja Muzeum (7,6 tys. uczniów), Państwowe Muzeum Etnograficzne (6,6 tys. uczniów), Muzeum Sportu i Turystyki (5,8 tys. uczniów), Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury (5,7 tys. uczniów) oraz Państwowe Muzeum Archeologiczne (5,3 tys. uczniów).

Szeroka oferta także w wakacje

Lato sprzyja weekendowym wypadom. To dobry czas, aby bliżej poznać Mazowsze. Jest gdzie jeździć, co zwiedzać, co poznać. Wystawy, warsztaty rodzinne, pokazy, konkursy, programy edukacyjne, spotkania czy dyskusje – to tylko namiastka atrakcji, jakie oferują instytucje kultury. Warto odwiedzić nie tylko stołeczne muzea – Muzeum Sportu czy Muzeum Etnograficzne, ale też udać się nieco dalej, chociażby do skansenów w Sierpcu i Radomiu czy zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i wybrać się na przejażdżkę pociągiem RETRO.

Wygodne podróże z Mazobiletem

Podróże po Mazowszu i Warszawie z jednym biletem są już możliwe! To efekt porozumienia m.st. Warszawy i Mazowsza. Z Mazobiletem w weekendy można bez ograniczeń podróżować po stolicy metrem, tramwajami i autobusami, a poza Warszawą – pociągami KM, SKM i WKD. W ten sposób łatwo, wygodnie i w dobrej cenie można dotrzeć do atrakcji turystycznych, ciekawych zakątków stolicy i regionu. Bilet dla jednej osoby kosztuje 49 zł, a dla grupy do 5 osób – 99 zł. Mazobilet jest dostępny w kasach biletowych KM, biletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich oraz przez internet. Z oferty można skorzystać do 31 października br.

Bilet za złotówkę dla osób z niepełnosprawnościami

Nie tylko uczniowie, ale także osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą kupić bilet za 1 zł do marszałkowskich placówek kultury.

Na realizację nowego programu samorząd województwa mazowieckiego zaplanował 2 mln zł. Pilotażowo projekt potrwa do końca 2023 r. – Dorobek, jakim mogą poszczycić się instytucje samorządu województwa wraz z instytucjami kultury, chcemy pokazać i udostępnić osobom z niepełnosprawnościami, ich bliskim i opiekunom. Jestem przekonany, że realizując ten program, stworzymy przestrzeń, dzięki której obie strony będą w stanie wzmocnić swoją wartość mówi Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie szczegóły są dostępne na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej mcps.com.pl.

Co zrobić, aby wziąć udział w akcji?

By móc skorzystać z „promocyjnej” ceny, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie marszałkowskiej instytucji kultury. Wśród nich są teatry, muzea i skanseny. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają szansę zarówno zwiedzać wystawy, jak i brać udział w koncertach, spektaklach czy lekcjach muzealnych. Formularz jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach internetowych placówek.

By ZB