Wernisaż wystawy: 8 czerwca godz. 18:00
Czas trwania wystawy: 8 – 23 czerwca
Miejsce: Centrum Kultury w Żyrardowie plac Jana Pawła II nr 3, Żyrardów
Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Centrum Kultury w Żyrardowie.
Wstęp wolny
________________________________________

Wspomnienia z nadmorskich wakacji, spędzonych przez jednych w Śliwinie, a przez innych w Rewalu, łączą tysiące Żyrardowian. Wystawa ukazuje historię kolonii w latach 1953-2015 z perspektywy mieszkańców, porusza tematy, które najsilniej zachowały się w ich pamięci. Powstała ekspozycja jest efektem spotkań trwających dwa miesiące, podczas których uczestnicy wspominali minione czasy, dzielili się osobistymi historiami i projektowali każdy element wystawy, również w oparciu o liczne zebrane wywiady. „Kolonijne wspomnienia znad morza” to próba przeniesienia odwiedzających do czasów wakacji w Śliwinie/Rewalu, odtworzenia atmosfery tamtych lat. Ukazuje radość, przygody oraz codzienne życie dzieci na koloniach, aby każdy mógł poczuć ducha tamtych dni i zrozumieć, jak ważnym elementem życia społecznego były te kolonie.
Wystawę współtworzą: Agnieszka Bałazińska, Edyta Byszuk, Grażyna Ceglińska, Dominika Gontarczyk, Monika Kalata, Agnieszka Mąka, Martyna Mąka, Łukasz Michalski, Beata Rauzer, Bogdan Rauzer, Lena Szczesna, Karolina Wychowaniec, Aleksandra Zimoch, Magdalena Żukowska, Rafał Żukowski
Osoby zaangażowane w realizację projektu: Dr Zofia Dworakowska, koleżanki z grupy seminaryjnej
Współorganizatorzy: Centrum Kultury w Żyrardowie
Realizacja projektu: Magdalena Żukowska

Realizacja spotkań oraz projektu dyplomowego możliwe jest dzięki wsparciu Centrum Kultury w Żyrardowie . Wystawa będzie stworzona dzięki wygranej w konkursie „Młody–Aktywny–Kulturalny – MikroGRANTY na kulturę”

Projekt powstał jako praca dyplomowa na kierunki sztuki społeczne w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydarzenie odbywa się w ramach „Archifestu. Weekendu Archiwów Społecznych” organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej

„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Jej pierwsza edycja odbędzie się między 7 a 9 czerwca. W trakcie trzech dni w prawie 30 archiwach społecznych z 22 miejscowości w Polsce odbędą się różnorodne wydarzenia przygotowane dla lokalnych społeczności – będą to m.in. spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, gry i warsztaty rodzinne.

Co roku 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archifest jest wydarzeniem stworzonym z myślą o archiwach społecznych, które dbają o lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne. W Polsce działa ponad 770 tego typu inicjatyw. Centrum Archiwistyki Społecznej wspiera oddolny ruch archiwistyki społecznej i popularyzuje wiedzę na jego temat. Pomaga tworzyć nowe archiwa społeczne oraz zachować i trwale zabezpieczyć jak najwięcej świadectw życia społecznego.

Więcej informacji: cas.org.pl

By ZB