W sobotę 18 listopada w wieku 81 lat zmarł Henryk Woźniak, jeden z najbardziej znanych działaczy sportowych w Żyrardowie – wielki pasjonat kolarstwa. Wychował wiele pokoleń kolarzy – wielu medalistów Mistrzostw Świata i Europy, uczestników Igrzysk Olimpijskich – zawodników sięgających po najwyższe trofea na kolarskich arenach Europy i Świata. Kolarstwo było całym Jego życiem. Był wieloletnim Prezesem Kolarskiego Klubu „Cyklista Żyrardów”, reaktywatorem Pruszkowskiego Towarzystwa Cyklistów, a także członkiem Polskiego Związku Kolarskiego i Wiceprezesem  Mazowiecko – Warszawskiego Związku Kolarskiego.

Przez długie dekady był bardzo zaangażowany w rozwój sportu i życie sportowe naszego miasta. Radny Rady Miasta Żyrardowa w latach 2002 – 2006. Wtedy życie tej dyscypliny sportu było niezwykle zaktywizowane, a radny zabiegał o środki miejskie i wojewódzkie na żyrardowski klub kolarski.

Henryk Woźniak był jedną ze znaczących osób, które sprawiły, że Żyrardów przez wiele dekad słynął z kolarstwa. Bez znaczenia tu była specjalizacja – szosa, tor, przełaje. W każdej dyscyplinie sięgaliśmy po znaczące tytuły. Zawodnicy z Żyrardowa uzbierali ich na swoim koncie ogromne ilości. Walczyli i zwyciężali w Mistrzostwach Polski, Europy, Świata, Igrzyskach Olimpijskich. Wszędzie byli w ścisłej czołówce. O Żyrardowie było głośno, a wielka w tym była zasługa ówczesnego prezesa Klubu – Henryka Woźniaka. Ta osoba swoją aktywność w Żyrardowie zaczynała w roku 1967, w Międzyzakładowym Związkowym Klubie Sportowym, gdzie kierownikiem sekcji kolarskiej został Henryk Woźniak, z zawodu nauczyciel. Po paru latach sukcesów w klubie „Vis Skierniewice” i pracy w Urzędzie Wojewódzkim w Skierniewicach, Henryk Woźniak powrócił do Żyrardowa, przyciągając do klubu swoich podopiecznych, którzy dalej rozsławiali kolarski Żyrardów.
W Klubie „Cyklista Żyrardów” zaczęli trenować i odnosić sukcesy również i młodzi podopieczni Henryka Woźniaka. Sukcesy te zaowocowały utworzeniem, w roku 1995, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie. W latach 80-tych Żyrardów stał się Ośrodkiem Szkolenia Olimpijskiego i była to piękna wizytówka kolarstwa żyrardowskiego i promocja miasta na długie lata. Żyrardów stał się też stolicą kolarstwa torowego, co skutkowało nowym narybkiem i coraz większym zaangażowaniem do tej dyscypliny sportu młodzieży. Natomiast prezes Henryk Woźniak bardzo zabiegał, aby trenującym i uczestniczącym w zawodach niczego nie brakowało – był ich kolarskim ojcem. Klub kolarski był nie drugim, ale pierwszym jego domem – tak było przez całe dekady.

Śp. Henryk Woźniak był częstym gościem w Redakcji „Życie Żyrardowa”, na łamach naszego tygodnika, publikowaliśmy informacje o wielkich sukcesach ówczesnego kolarstwa w Żyrardowie, których ojcem był pan Henryk.

Msza święta w czwartek 23 listopada o godz. 10:30 w Kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie przy ul. Żeromskiego.

By ZB