Tutaj pamięta się o swoich bohaterach i przodkach

Cmentarz w Puszczy Mariańskiej jest szczególnym miejscem, gdzie znajdują się groby wielu tysięcy osób, również i tych, które na trwale zapisały się w historii tej miejscowości, jak i kraju. Najbardziej znaczącymi postaciami są światowej sławy malarze Rapaccy oraz Czesław Tański – nestor polskiego lotnictwa i jego syn Tadeusz – wynalazca w dziedzinie motoryzacji. Po tych wielkich postaciach pozostały mogiły na puszczańskim cmentarzu. W tym panteonie znamienitych ludzi jest małżeństwo także Stanisława i Stanisławy Kozłowskich, którzy tak wiele uczynili dla miejscowej oświaty. Nie tylko 1 listopada miejscowi pamiętają o tych, którzy tak wiele zrobili dla innych.

Cmentarz powstał na początku XX wieku, kiedy założono w Puszczy Mariańskiej parafie rzymsko-katolicką. Na nim spoczywa kilkadziesiąt tysięcy osób miedzy innymi: Czesław i Tadeusz Tańscy, Stanisław i Stanisława Kozłowscy, członkowie rodziny Rapackich i Popowskich. Na uwagę zasługuje mogiła z 1939 roku oraz groby właścicieli ziemskich z Gzdowa i Korabiewic”. Jest także wiele innych mogił osób, którzy w przeszłości mieli wpływ na edukację, kulturę i rozwój gospodarczy Puszczy Mariańskiej. Okazuje się, że miejscowi parafianie pamiętają o tych ludziach. Czesław Tański – polski artysta malarz, wynalazca, konstruktor lotniczy zmarł 24 lutego 1942 roku, jego syn Tadeusz został zamordowany przez hitlerowców w Auschwitz-Birkenau 23 marca 1941 roku. Józef Rapacki – artysty malarza zmarł w Olszance w lutym 1929 roku, Włodzimierz Józef Rapacki – artysta malarz zmarł w wieku 41 lat, w Olszance w luty 1969. To oni i wiele innych osób na tym cmentarzu mają wieczny odpoczynek. Wiele z tych starych grobowców wymaga renowacji. Ten proces ma miejsc, jednym z pierwszych, pozytywnych przykładów jest odtworzenie zniszczonej mogiły wielkich ludzi, jakimi byliStanisława i Stanisławy Kozłowskich. Zbiórkę na ten cel zorganizowali samorządowcy, środowisko nauczycielskie i wielu lokalnych społeczników. Wielkim wydarzeniem, jakie miało miejsce we wrześniu 2019 roku, było wykonanie i poświęcenie nowego pomnika Czesława i Tadeusza Tańskich. Ludzie o tych miejscach pamiętają. Przynoszą tam kwiaty i zapalają znicze, przychodzą z dziećmi i opowiadają kim byli zmarli.

Szczególnym miejsce na tym cmentarzu jest mogiła kilkunastu żołnierzy poległych w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 r. i na zawsze miejsce spoczynku znalazło tutaj 14 żołnierzy z Armii ,,Łódź”. Paliły się znicze i leżały świeże kwiaty przy obelisku poświęconym powstańcom poległym na tych ziemiach w roku 1864. Pomimo iż od tamtych wydarzeń minęło szmat czasu miejscowa ludność pamięta o swoich bohaterach i przodkach.

T.

By nk