1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Na Mazowszu funkcjonuje ośrodek, który jest światowym liderem w dziedzinie neurochirurgii. Interwencyjne Centrum Neuroterapii (INC) przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim rozbudowano i wyposażono ze wsparciem funduszy unijnych. Centrum, pod kierownictwem prof. nadzw. dr. hab. med. Mirosława Ząbka, wykorzystuje unikatowe na skalę światową technologie, które pozwalają precyzyjnie operować mózg bez konieczności otwierania czaszki.

Interwencyjne Centrum Neuroterapii – w trakcie zabiegu

Bez wsparcia środków unijnych nie powstałaby też Klinika „Budzik” dla osób w śpiączce. Mamy dwie takie placówki. Ośrodek dla dzieci mieści się na terenie Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, a ośrodek dla dorosłych położony jest przy Szpitalu Bródnowskim. Obie placówki stosują innowacyjne metody leczenia. Opierają się one nie tylko na wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, ale dostrzegają również potrzebę wsparcia psychicznego najbliższych osoby pogrążonej w śpiączce.

Ostatnie dwudziestolecie to również czas ogromnej metamorfozy Kolei Mazowieckich. Na torach pojawiły się nowe pociągi, a większość starych została wyremontowana. Możemy komfortowo podróżować w klimatyzowanym wnętrzu, siedząc w wygodnym fotelu i przeglądając Internet dzięki darmowej sieci Wi-Fi. Tabor kolejowy został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Monitoring zwiększył bezpieczeństwo pasażerów, a maszyniści odbywają szkolenia na nowoczesnym symulatorze jazdy pociągiem.

Koleje Mazowieckie (fot. Smarczewski)
Koleje Mazowieckie (fot. Smarczewski)
Koleje Mazowieckie (fot. Smarczewski)

Fundusze Unijne pozwoliły zmienić stare lotnisko wojskowe w Modlinie w nowoczesny port lotniczy. O tym, jak bardzo potrzebne było drugie lotnisko na Mazowszu, świadczy jego popularność. Tylko w 2023 roku lataliśmy z niego 3,4 mln razy – jest to 6 port lotniczy w Polsce pod względem ilości obsłużonych pasażerów.

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym województwie mazowieckim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy 14 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

By ZB