W sobotę, 8 czerwca wielu żyrardowian wspomnieniami przeniosło się do nadmorskich wakacji, spędzonych przez jednych w Śliwinie, a przez innych w Rewalu. Te wspomnienia łączą tysiące Żyrardowian. W Centrum Kultury odbyła się wystawa ukazująca historię kolonii w latach 1953-2015 z perspektywy mieszkańców. Taką wystawę w ramach pracy dyplomowej wspólnie z mieszkańcami przygotowała studentka Uniwersytetu Warszawskiego Magdalena Żukowska.

Wchodząc do Centrum Kultury wielu mieszkańców uderzyła moc niesamowitych wspomnień. Koszulki z wakacji, zapisane kultowe teksty, piękna makieta przedstawiająca ośrodek w Rewalu, fotografie i przedmioty. Ekspozycja jest efektem spotkań trwających dwa miesiące, podczas których uczestnicy wspominali minione czasy, dzielili się osobistymi historiami i projektowali każdy element wystawy, również w oparciu o liczne zebrane wywiady. „Kolonijne wspomnienia znad morza” to próba przeniesienia odwiedzających do czasów wakacji w Śliwinie/Rewalu, odtworzenia atmosfery tamtych lat. Ukazuje radość, przygody oraz codzienne życie dzieci na koloniach, aby każdy mógł poczuć ducha tamtych dni i zrozumieć, jak ważnym elementem życia społecznego były te kolonie.

Wystawę wspólnie z Magdaleną Żukowską otworzył dyrektor Centrum Kultury Łukasz Kasperczyk.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tej wystawy, serdecznie zapraszamy! Wystawa potrwa do 23 czerwca w Centrum Kultury w Żyrardowie.

Realizacja spotkań oraz projektu dyplomowego możliwa jest dzięki wsparciu Centrum Kultury w Żyrardowie i wygranej w konkursie „Młody–Aktywny–Kulturalny – MikroGRANTY na kulturę”

Wydarzenie odbyło się w ramach „Archifestu. Weekendu Archiwów Społecznych” organizowanego przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

By ZB