Zamknij

Pamięć i dialog - 85 lat od likwidacji getta w Żyrardowie

. 18:53, 08.02.2026 Aktualizacja: 18:54, 08.02.2026
Skomentuj Pamięć i dialog - 85 lat od likwidacji getta w Żyrardowie

W tym roku obchodzimy 85. rocznicę likwidacji getta w Żyrardowie, która miała miejsce w dniach 7–11 lutego 1941 roku. W jej wyniku około 5 tysięcy żyrardowskich Żydów zostało wywiezionych do getta warszawskiego. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego wraz z nauczycielką Bożeną Gąsiorowską zaprosiło mieszkańców Żyrardowa do udziału w uroczystościach, by wspólnie oddać hołd ofiarom i upamiętnić wydarzenia sprzed 85 lat.

Podczas spotkania uczestnicy uczcili pamięć ofiar minutą ciszy oraz złożyli kamyczki przy pomniku na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Żyrardowie.

Następnie w Centrum Kultury odbyło się spotkanie z rodziną potomków. Gościem specjalnym była Elena Cuomo Jakubowicz, która przyjechała do Żyrardowa z Argentyny. Opowiedziała o historii swojej rodziny i losach swojego dziadka, Icka Jakubowicza, żyrardowskiego Żyda, który wyjechał z Polski jeszcze przed wojną, dzięki czemu uniknął śmierci z rąk hitlerowskich oprawców, w przeciwieństwie do reszty swojej rodziny.

Spotkanie było ważnym przypomnieniem o sile dialogu między pokoleniami oraz potrzebie pielęgnowania pamięci.

Projekt „Pamięć nie wyklucza 2026” jest realizowany przez Czerwoniak w ramach programu Szkoły Dialogu.

(.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu zyciezyrardowa.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%