Zamknij

Krwiodawstwo w Żyrardowie to piękna tradycja

19:14, 12.07.2025 Aktualizacja: 19:23, 12.07.2025
Skomentuj

Krwiodawstwo w Żyrardowie to piękna tradycja

Krew – bezcenny dar, którego nie da się wyprodukować, a który każdego dnia ratuje ludzkie życie. W Polsce codziennie potrzeba jej setki litrów, szczególnie latem, kiedy zwiększa się liczba wypadków, a liczba dawców maleje. Wśród tych, którzy przez lata oddawali krew bezinteresownie i regularnie, jest żyrardowianin - Piotr Kalata, który od ponad czterech dekad działa na rzecz honorowego krwiodawstwa.

Piotr Kalata, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi w Żyrardowie, przez wiele lat aktywnie oddawał krew, a jego licznik zatrzymał się na imponującej liczbie ponad 36 litrów krwi przekazanej innym. Wszystko zaczęło się w 1983 roku, kiedy służył w wojsku.

Zachęciło mnie to, że w wojski za oddanie krwi otrzymywało się przepustkę do domu. Skorzystałem z tej możliwości, a potem... już zostałem stałym krwiodawcą. Zrozumiałem, że robię coś naprawdę potrzebnego i ważnego dla innych. Przekonałem się, że oddawanie krwi naprawdę nic nie kosztuje. Nie boli, nie zabiera wiele czasu, a może uratować komuś życie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką różnicę robi ten jeden gest… – powiedział Piotr Kalata.

Za swoje zaangażowanie otrzymał tytuł Zasłużony Dawca dla Zdrowia Narodu – odznaczenie przyznawane przez Ministra Zdrowia osobom szczególnie zaangażowanym w krwiodawstwo.

Obecnie, ze względu na stan zdrowia, nie oddaje już krwi, ale jego działalność w tej dziedzinie nie ustała. Od 1990 roku związany jest z żyrardowskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża, gdzie pełni funkcję prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi. Regularnie odwiedza szkoły średnie, edukuje młodzież i zachęca innych do dzielenia się tym bezcennym darem.

14 czerwca obchodzono Światowy Dzień Krwiodawcy. W Żyrardowie – w tym czasie zbiórka krwi odbyła się 11 czerwca i 26 czerwca. Pan Piotr odwiedził krwiobus, który zameldował się na Placu Jana Pawła II.

Chciałem się przypomnieć, pokazać, że nadal działamy. Osoby, które tego dnia oddały krew, otrzymały drobne upominki przygotowane przez Urząd Miasta Żyrardowa – powiedział pan Piotr.

Dzięki jego staraniom w Żyrardowie kilka lat temu wprowadzono bezpłatne przejazdy autobusowe dla zasłużonych dawców krwi. Warunkiem skorzystania z tego przywileju jest oddanie minimum 15 litrów krwi przez kobietę i 18 litrów przez mężczyznę. Obecnie podobne zasady obowiązują w większości miast powiatowych.

Honorowym dawcom przysługują także inne ulgi – m.in. bezpłatne leki (w określonym zakresie), pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, krótszy czas oczekiwania na sanatorium oraz szybsze terminy badań specjalistycznych.

Do Żyrardowa regularnie przyjeżdża krwiobus, a do oddania krwi – za każdym razem - zgłasza się zazwyczaj około 30 osób. Wcześniej w mieście funkcjonowały stacjonarne punkty krwiodawstwa – najpierw przy ul. Waryńskiego, a następnie, z inicjatywy pana Piotra, udało się uruchomić punkt w szpitalu. Niestety, po pięciu latach działalności został on zamknięty. Obecnie obsługę w zakresie krwiodawstwa przejęło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które cyklicznie organizuje zbiórki w Żyrardowie. Krew można także oddać stacjonarnie – w szpitalach w Grodzisku Mazowieckim lub Skierniewicach.

Krew to coś, czego nie da się wyprodukować ani kupić – można ją tylko podarować. Każda donacja to szansa na uratowanie życia drugiego człowieka.

Z.B.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%