Zamknij

Spektakl „STARA–NOWA PASTORAŁKA” na mazowieckich scenach

Artykuł sponsorowany 16:09, 26.11.2025 Aktualizacja: 16:09, 26.11.2025
Skomentuj

Teatr Klasyki Polskiej zaprasza na spotkania, w którym sceniczna forma kolędowania staje się narzędziem do rozmowy o wspólnocie, duchowościi miejscu tradycji w dzisiejszym świecie. „STARA–NOWA PASTORAŁKA”, po grudniowej premierze w Radziejowicach, pojawi się w kolejnych miastach regionu – w Żyrardowie, Garwolinie, Siedlcach oraz Warszawie, wprowadzając widzów w świąteczny nastrój poprzez słowo, muzykę i żywe obrazy sceniczne.

Reżyser spektaklu Jerzy Machowski sięga po staropolskie teksty szopek i „Pastorałkę” Leona Schillera, by zbudować opowieść o wspólnocie, wierze i potrzebie duchowego zakorzenienia. Znane motywy – pasterze, Herod, Śmierć, Bóg stwarzający świat – zyskują nowy kontekst, bez utraty symbolicznej siły. Integralną częścią spektaklu jest muzyka Marii Pomianowskiej. Kompozycje oparte na dawnych instrumentach (m.in. fidel płocka, suka biłgorajska, kobyz) nadają projektowi wyjątkowy wymiar – duchowy, muzyczny i głęboko zakorzeniony w tradycji.

Spektakl „STARA–NOWA PASTORAŁKA” będzie można zobaczyć:

16 grudnia o godz. 19:00 w Centrum Kultury w Żyrardowie

17 grudnia o godz. 19:00 w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie

21 grudnia o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach

4 stycznia o godz. 19:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, na terenie Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie

27 stycznia o godz. 19:00 w Terminalu Kultury Gocław w Warszawie

„STARA–NOWA PASTORAŁKA” to teatr, który łączy pokolenia – bez uproszczeń, bez stylizacji, za to z uwagą i szacunkiem dla żywej tradycji.

Bilety dostępne na stronie: https://teatrklasykipolskiej.pl/repertuar/stara-nowa-pastoralka/

 

----------------------

Od 2023 roku jako narodowa instytucja Kultury przemierzamy Polskę – od scen stołecznych po lokalne domy kultury. Prezentujemy spektakle, które łączą najwybitniejsze dzieła polskiej dramaturgii z żywym, współczesnym doświadczeniem widzów. Od Fredry po Witkacego, nasze inscenizacje przyciągają tłumy, poruszają serca i przypominają, że klasyka to nie przeszłość, lecz lustro współczesności – przestrzeń rozmowy o tym, co uniwersalne, piękne i ważne. Wierzymy, że teatr może być miejscem budowania wspólnoty i kulturowej tożsamości, dlatego sięgamy po teksty, które pomagają zrozumieć nie tylko świat sprzed wieków, ale i nas samych – tu i teraz. 

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%