Ile tak naprawdę wiemy o swoim własnym miejscu zamieszkania? Projekt „Obwarzanek” to inicjatywa młodzieży z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, która postanowiła zachęcić do zwiedzania miejscowości w pobliżu Warszawy. Dzięki stworzonej platformie obwarzanek.waw.pl, mieszkańcy i turyści mogą odkrywać malownicze okolice Warszawy, korzystając z gotowych tras wycieczek i audioprzewodników. Jedna z wycieczek prowadzi przez teren Żyrardowa. O inspiracjach, wyzwaniach oraz niezwykłych odkryciach związanych z historią miejsc takich jak Pruszków czy Żyrardów opowiedział nam Tomasz Biera, kierownik projektu realizowanego w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

Skąd wziął się w was pomysł na realizację projektu?

–Wszystko zaczęło się na początku 2024 roku od mojej rozmowy z jedną z koleżanek z klasy – Zosią. Rozmawialiśmy wtedy o tym, jaki wpływ wciąż mają na nas efekty pandemii COVID-19 i związanej z nią izolacji. Doszliśmy do wniosku, że zwłaszcza młodzi ludzie odczuli brak aktywności fizycznej. Natomiast, jako mieszkaniec przedmieść, żal z powodu braku podstawowej wiedzy o okolicach Warszawy czułem już od dawna. Z syntezy pomysłów na rozwiązanie tych dwóch problemów narodził się „Obwarzanek”.

Co do tej pory udało wam się zrobić?

–W ramach projektu stworzyliśmy internetową platformę obwarzanek.waw.pl, na której znajdują się gotowe plany wycieczek, ułożonych przez nas po terenach przedmieść stolicy. Do każdej z tras nagraliśmy także przewodnik audio. Dzięki temu nasi odbiorcy, idąc trasami naszych wycieczek, mogą słuchać niezwykłych historii mijanych obiektów. Nagranie podpowie także gdzie należy skręcić, zatrzymać się i tak dalej. Nawiązaliśmy też wiele owocnych współprac – między innymi z „Życiem Żyrardowa”, ale też z Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda, Warszawską Koleją Dojazdową i wieloma innymi instytucjami.

Czy przy tworzeniu projektu nauczyliście się czegoś nowego?

–Zdecydowanie! Realizacja przedsięwzięcia, jakim jest „Obwarzanek” z pewnością pozwoliła nam wszystkim rozwinąć tak zwane „umiejętności miękkie”, czyli na przykład efektywne prowadzenie rozmów z potencjalnymi partnerami. Myślę, że zdobyliśmy sporo nowych umiejętności technicznych – od tworzenia strony internetowej, po nagrywanie audioprzewodników. Ja sam dowiedziałem się też o różnych ciekawych historiach i faktach,
o których wcześniej nie miałem pojęcia.

Na przykład…?

–Na przykład dowiedziałem się, że we wsi, w której mieszkam od lat – Regułach pod Pruszkowem, znaleziono szkielet konia, który najprawdopodobniej został złożony w ofierze przez ludność, która zamieszkiwała te okolice u schyłku starożytności i była identyfikowana przez historyków rzymskich jako plemiona Wandalów. Swoją drogą temat starożytnego osadnictwa w rejonie Pruszkowa jest niezwykle ciekawy, dlatego polecam Państwu wybranie się na naszą wycieczkę po tym mieście oraz odwiedzenie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

A czy było coś co zaskoczyło cię w historii Żyrardowa?

–Nigdy nie spodziewałem się, że może znajdować się tu, moim zdaniem, najpiękniejszy kościół neogotycki w Polsce – mówię oczywiście o kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Szczególnie zachwyciły mnie unikatowe witraże, znajdujące się w kościele, przedstawiające kwiaty polskie. Natomiast jeśli chodzi o mniej znane historie, niezwykle interesującą wydaje mi się postać Karola Dittricha Juniora, którego można nazwać jednym z ojców miasta, i jego niespełnionej miłości do znanej śpiewaczki operowej Marii Mikulskiej.

Mógłbyś opowiedzieć o tym coś więcej?

–Może nie będę zdradzał zbyt wielu szczegółów, bo tej i innych – równie ciekawych – historii mogą Państwo posłuchać wybierając się na spacer z naszym audioprzewodnikiem. Serdecznie zapraszam!

Wycieczkę po Żyrardowie, stworzoną przez zespół projektu „Obwarzanek”, mogą Państwo znaleźć tutaj:

https://obwarzanek.waw.pl/14.html

Polecamy!

Życie Żyrardowa” objęło swoim patronatem medialnym projekt „Obwarzanek”, realizowany przez młodzież w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, która ma za zadanie uaktywnić społecznie młodych ludzi.

By ZB