Wczoraj w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kulturalne Krzywy Teatr. 30-osobowa grupa młodzieży z Polski i Grecji w zaledwie kilka dni przygotowała coś niezwykłego dla mieszkańców naszego miasta, powiatu i regionu – zbudowali „maszynę czasu” i zabrali nas w fascynującą podróż do przeszłości Żyrardowa. Nagrali osiem krótkich filmów nawiązujących do historii naszego miasta. W dawnej fabryce pojawił się „duch epoki, czasów i ludzi”, którzy ukształtowali Żyrardów.
W ramach programu wymiany młodzieży Erasmus+ młodzież z Grecji przyjechała do Polski 20 sierpnia. Od tego momentu, wspólnie z polską grupą, pracowali sumiennie i z pełnym zaangażowaniem nad stworzeniem niesamowitej pamiątki – multimedialnej wizytówki Żyrardowa. Efektem ich pracy są krótkie filmy, przedstawiające interesujące wątki z historii miasta, takie jak historia miłosna Karola Dittricha juniora i pięknej śpiewaczki operowej, czy tragiczne losy rodziny Marcellin. Filmy zostały zrealizowane w konwencji starego kina niemego, z napisami w dwóch językach. To właśnie młodzież wcieliła się w postaci znane z historii Żyrardowa, oddając ducha tamtych czasów i przekazując fragmenty historii miasta.
Te wyjątkowe filmy mieliśmy okazję obejrzeć wczoraj w sercu miasta – dawnej fabryce, która dziś pełni funkcję Muzeum Lniarstwa.
Zarówno młodzież, jak i prezes stowarzyszenia Krzywy Teatr, Izabella Worona, otrzymali wiele słów uznania oraz gromkie brawa za zrealizowanie tak pięknych nagrań, świetną grę aktorską, a przede wszystkim za pielęgnowanie pięknej historii naszego miasta. Nie zabrakło też podziękowań dla wszystkich zaangażowanych w ten projekt.