Niedzielny poranek, 28 czerwca, dla mieszkańców Mszczonowa i okolic rozpoczął się od dźwięku strażackich syren. Jeszcze przed godziną 5.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze w zakładzie gospodarowania odpadami znajdującym się w pobliżu miasta. Do akcji skierowano znaczne siły Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Kiedy pierwsze zastępy dotarły na miejsce, ogień obejmował już znaczną część ogromnej hali magazynowej, w której składowane były odpady przemysłowe. Nad zakładem unosiły się gęste kłęby czarnego dymu, widoczne z wielu kilometrów. Dzięki sprawnie prowadzonej akcji gaśniczej po niespełna trzech godzinach strażakom udało się opanować rozprzestrzenianie się ognia. Następnie rozpoczęło się długotrwałe dogaszanie pogorzeliska, które – jak przewidywano – potrwa co najmniej do późnych niedzielnych godzin wieczornych. W działaniach uczestniczyło ponad 100 strażaków z przeszło 20 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu żyrardowskiego. Na miejsce skierowano również Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Warszawy, która przez cały czas monitorowała jakość powietrza. Akcja była wyjątkowo wymagająca nie tylko ze względu na charakter pożaru, ale również z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. Ratownicy pracowali w pełnym umundurowaniu ochronnym przy temperaturze przekraczającej 40 stopni Celsjusza, dlatego konieczne było częste wprowadzanie kolejnych zmian strażaków. Akcją kierował komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie, st. bryg. Robert Mazur. Na miejscu obecni byli również starosta żyrardowski Andrzej Wilk, prezes Zarządu Powiatowego OSP w Żyrardowie, a jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej w Mszczonowie Waldemar Suski, a także Monika Dzięcioł, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Mszczonowie. Od rana na miejscu pracowali również przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy na bieżąco analizowali wpływ pożaru na środowisko. Początkowo odnotowano przekroczenie dopuszczalnych norm niektórych substancji w powietrzu, jednak dzięki skutecznej akcji gaśniczej ich stężenie spadło do bezpiecznego poziomu. W związku z tym nie było konieczności ewakuacji mieszkańców. Monitoring jakości powietrza był prowadzony nieprzerwanie przez cały dzień i zapowiedziano prowadzenie takie kontroli w kolejnych dniach. Więcej napiszemy w najbliższym wydaniu "ŻŻ"
2026-06-28 06:14:00